Parlament Europejski też przestrzega przed kryptowalutami

Wykorzystanie kryptowalut i stojącej za nimi technologii okazało jest rnniezwykle obiecujące, ale też problematyczne. UE chce pomóc w rozwoju rntych technologii i ich wykorzystaniu w UE, jednocześnie dbając o rnbezpieczeństwo użytkowników.rnrnrn

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 kwietnia 2022

Ryzyka związane z kryptowalutami

Atrakcyjność kryptowalut polega między innymi na tym, że nie wymagają centralnego rejestru ani instytucji, umożliwiając bezpieczne i proste transakcje między dwiema stronami bez pośrednika. Jednak to, w połączeniu z brakiem regulacji (kryptowaluty nie są obecnie objęte prawodawstwem UE), stwarza istotne ryzyko.

Zagrożenia dla konsumentów, przedsiębiorstw i rynków

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W przypadku transakcji z wykorzystaniem kryptowalut użytkownicy nie są objęci unijnymi przepisami o ochronie konsumentów i często nie są dobrze poinformowani o ryzyku, co może grozić utratą pieniędzy. Powszechne stosowanie kryptowalut bez regulacji może prowadzić do niestabilności finansowej, manipulacji na rynku i przestępstw finansowych. Ponieważ transakcje są w dużej mierze anonimowe, kryptowaluty są powszechnie wykorzystywane do działalności przestępczej. W następstwie wojny w Ukrainie, kraje UE ograniczyły handel kryptowalutami przeznaczonymi do użytku w Rosji lub z rosyjskimi podmiotami.

Wpływ na środowisko

Ta technologia zużywa ogromne ilości energii elektrycznej, co ma duży wpływ na środowisko naturalne. Według szacunków, technologia bitcoin zużywa tyle energii co małe państwo.Korzyści wynikające z nowych przepisów UEUE pracuje nad nowymi przepisami, które mają zwiększyć potencjał kryptowalut i ograniczyć zagrożenia: rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA). Eurodeputowani przejrzeli i wprowadzili zmiany do projektu przygotowanego przez Komisję Europejską, a w marcu 2022 r. podjęli decyzję o rozpoczęciu negocjacji nad ostatecznym kształtem tych przepisów z krajami UE w Radzie.Aby zachęcić do rozwoju i stosowania tych technologii, nowe przepisy mają zapewnić pewność prawną, wspieranie innowacji, ochronę konsumentów i inwestorów oraz stabilność finansową.

Włamanie na konto Twitter? Oto, co robić dalejWłamanie na konto Twitter? Oto, co robić dalejMikołaj Frączak

W przepisach znalazła się przejrzystość, ujawnianie informacji, autoryzacja i nadzór nad transakcjami. Posłowie chcą, aby emisja niektórych tokenów była nadzorowana przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Przedsiębiorstwa handlujące kryptowalutami będą musiały lepiej informować konsumentów o ryzyku, kosztach i opłatach. Regulując publiczne oferty kryptowalut, przepisy zapewnią stabilność finansową, podczas gdy inne środki będą przeciwdziałać manipulacjom rynkowym, praniu brudnych pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i innym działaniom przestępczym.

Aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla związaną z kryptowalutami, posłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej o przygotowanie nowych przepisów, które pozwolą włączyć do systemu klasyfikacji zrównoważonej działalności wszystkie działania związane z kopaniem kryptowalut, które w znacznym stopniu przyczyniają się do zmian klimatu.Po wynegocjowaniu przez posłów ostatecznego kształtu projektu ustawy z rządami państw UE, musi on zostać przyjęty przez cały Parlament oraz państwa członkowskie UE.

Nowe przepisy są częścią szerszego pakietu dotyczącego finansów cyfrowych, który wspiera transformację cyfrową w UE poprzez wspieranie innowacji przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony. Pakiet ten obejmuje nowe przepisy wspierające testowanie technologii rozproszonego rejestru w infrastrukturach rynkowych, przyjęte przez Parlament w marcu 2022 roku.

Źródło: Parlament Europejski

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!