Allegro zapewni bezpieczny zakup dekoderów DVB-T2/HEVC

Rząd poinformował o porozumieniu Cyfryzacji KPRM i firmy Allegro w sprawie sprzedaży dekoderów DVB-T2/HEVC.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 kwietnia 2022

Allegro dostosuje warunki sprzedaży

KPRM podpisała z platformą sprzedażową Allegro porozumienie z na rzecz dostosowania warunków sprzedaży dekoderów naziemnej telewizji cyfrowej. W wyniku zmian w regulaminie Allegro, sprzedaż dekoderów będzie możliwa po określeniu przez sprzedawcę ich parametrów technicznych. Strony będą współpracować w celu wypracowania rozwiązań przeciwdziałających sprzedaży dekoderów, które nie spełniają standardu DVB-T2/HEVC.Porozumienie podpisaneW dniu 1 kwietnia 2022 r. Kancelaria Prezesa Ministrów podpisała z platformą sprzedażową Allegro porozumienie dotyczące dostosowania warunków sprzedaży dekoderów naziemnej telewizji cyfrowej w związku z wprowadzeniem nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC. Dokument podpisali Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa oraz Tom Ruhan, Radca Generalny Allegro.eu. Porozumienie ma na celu ochronę konsumentów i współpracę w celu wyeliminowania handlu urządzeniami niespełniającymi nowych wymogów technicznych.

Allegro zmienia regulamin

Na mocy porozumienia, Allegro zmieniło swój regulamin i wpisało dekodery naziemnej telewizji cyfrowej na listę towarów warunkowo dopuszczonych do sprzedaży. Oznacza to, że w opisie sprzedawanych dekoderów będą musiały znaleźć się dokładne informacje dotyczące ich parametrów, pozwalające na określenie czy są one zdolne do odbierania sygnału w nowym standardzie.Program dotacji na zakup dekodera lub telewizora W dniu 21 marca 2022 r. ruszył nowy rządowy program dofinansowania w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej. Każde gospodarstwo domowe, które ma sprzęt niedostosowany do nadchodzących zmian, a którego sytuacja materialna nie pozwala na poniesienie kosztów wymiany sprzętu może otrzymać dofinansowanie na ten cel.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Parlament Europejski też przestrzega przed kryptowalutamiParlament Europejski też przestrzega przed kryptowalutamiMikołaj Frączak

Komu przysługuje dofinansowanie?

Dofinansowanie przysługuje na gospodarstwo domowe, które ze względu na swoją sytuację materialną nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu nowego sprzętu. Wniosek o przyznanie świadczenia może złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Aby otrzymać świadczenie, osoba składając wniosek będzie musiała złożyć oświadczenie, iż bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego.

Wyższa kwota dofinansowania

Nowelizacja jest odpowiedzią na głosy ekspertów, którzy wskazywali, że zaproponowana przez Senat kwota dofinansowania telewizora jest niewystarczająca. Dlatego ustanowione zostaną dwa rodzaje dofinansowania — 250 zł dla telewizorów oraz 100 zł dla dekoderów.Około 30 proc. polskich gospodarstw domowych (ok. 4,44 mln) odbiera telewizję wyłącznie w sposób naziemny. Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że 1,8 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiana systemu na DVB-T2/HEVC będzie wiązała się dla nich z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Źródło: Gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!