Sieci prywatne 5G szansą na wyeliminowanie „białych plam”

Lokalne sieci powinny stanowić mocny komponent całego 5G w Polsce – podkreśla Związek Cyfrowa Polska, reprezentujący polską branżę cyfrową i nowych technologii w stanowisku skierowanym do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 kwietnia 2022

Związek Cyfrowa Polska pisze do UKE

Organizacja postuluje, by sieci prywatne w pierwszej kolejności były przyznawane podmiotom lokalnym, co – jej zdaniem – m.in. rozwiąże problem tzw. „białych plam”.Opinia Związku, w skład którego wchodzą producenci i dostawcy rozwiązań sieciowych opartych m.in. na LTE oraz 5G, została skierowana do UKE w ramach zakończonych pod koniec marca konsultacji społecznych dotyczących tak zwanego „bloku 0” (czyli pasma 70 MHz z zakresu 3410-3480 MHz). Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje wydzielić go na potrzeby sieci lokalnych i prywatnych.

– Samą ideę oceniamy bardzo pozytywnie, tym bardziej, że rozwiązania tego typu są już w wykorzystywane innych państwach, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, USA czy Japonia. Wszystkie te kraje są bardziej zaawansowane w budowie sieci 5G, więc powinniśmy korzystać z ich doświadczeń i wdrażać dobre wzorce – mówi Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.

Cydrowa Polska na tyle pozytywnie ocenia koncepcję przeznaczenia części pasma na potrzeby sieci prywatnych, że w swojej opinii zwraca się do prezesa UKE o „jak najszybsze zainicjowanie możliwości korzystania z lokalnego pasma, niezależnie od trwających prac nad aukcją na bloki przeznaczone dla operatorów ogólnokrajowych”. Eksperci wskazują, że ewentualne opóźnienia w aukcji operatorskiej nie powinny blokować rozwoju sieci lokalnych.

Parlament Europejski też przestrzega przed kryptowalutamiParlament Europejski też przestrzega przed kryptowalutamiMikołaj Frączak

Wyeliminować „białe plamy”

W swoim stanowisku Cyfrowa Polska proponuje, aby prawo do rezerwacji całych pasm częstotliwości wyłączność lub przynajmniej pierwszeństwo miały podmioty prowadzące działalność o charakterze lokalnym lub regionalnym. – Chodzi tu przede wszystkim o jednostki samorządu terytorialnego czy zakłady przemysłowe oraz lokalnych inwestorów – precyzuje Michał Kanownik. Zdaniem autorów opinii takie nowe podejście do tworzenia sieci telekomunikacyjnych umożliwi pokrycie siecią 5G każdego zakątka kraju i wyeliminuje problem tzw. „białych plam”, czyli miejsc, gdzie teraz łączność nie dociera.

„Z dotychczasowych doświadczeń, zarówno w zakresie sieci przewodowych, jak i LTE, wynika, że budowa sieci wyłącznie w oparciu o zaangażowanie czterech ogólnopolskich operatorów będzie niezwykle trudna i długotrwała. W pierwszej kolejności pokryte zostaną największe miasta i szlaki komunikacyjne, które operatorzy wybiorą jako najkorzystniejsze ekonomicznie.

Spowoduje to, że obszary będące dziś białymi plamami w dostępie szerokopasmowym i pozbawione nawet pokrycia LTE, nie będą również beneficjentami 5G przez długie lata” – przestrzega w swojej opinii Cyfrowa Polska. Dlatego jej zdaniem przyznawanie częstotliwości lokalnym podmiotom „leży w interesie społecznym i gospodarczym kraju”.

A co, jeśli na danym obszarze nie będzie zainteresowanych pasmem? „W takim przypadku przydzielenie tego pasma ogólnopolskim sieciom operatorskim powinno mieć charakter warunkowy i czasowy – dopóki nie pojawi się lokalny interesariusz” – odpowiada organizacja.

Więcej na stronie Cyfrowa Polska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!