Kryptowaluty - cyberprzestępcy nieustannie poszukują swojej szansy. Jakie metody stosują oszuści?

Cyberprzestępców interesują zarówno gorące, jak i zimne portfele ofiar. Co to oznacza?

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 czerwca 2022

Kryptowaluty są przechowywane w tak zwanych portfelach. W rzeczywistości użytkownik może przechowywać cyfrowe waluty na dwa sposoby – korzystając z gorącego lub zimnego portfela. Zimne portfele przechowywane są w trybie offline na fizycznym urządzeniu takim jak na przykład pamięć USB. Takie rozwiązanie na ogół zapewnia znacznie lepszą ochronę cyfrowych zasobów walutowych.

Natomiast gorące portfele najczęściej znajdują się na urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci lub na serwerze usługodawcy. Ze względu na stałe połączenie do Internetu, ta forma przechowywania kryptowalut szczególnie interesuje atakujących, którzy rozpowszechniają fałszywe aplikacje podszywające się pod legalne aplikacje portfela. Gorące portfele są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie, które może zostać nieumyślnie pobrane przez użytkownika na przykład za pośrednictwem zainfekowanego linku w wiadomości mailowej.

Niestety zimne portfele również wykazują podatność na atak. W końcu takie urządzenia trzeba przynajmniej raz na jakiś czas podłączyć do komputera, chcąc zapłacić kryptowalutą w sieci. Ryzyko stanowi również kradzież lub utrata zimnego portfela. Jeśli niepowołane osoby uzyskają dostęp do portfela, który został zabezpieczony łatwym do odgadnięcia hasłem, kryptowaluty ofiary mogą zostać wykradzione — mówi ekspert ESET.

- Niezależnie od tego, czy uważamy, że nadchodzi koniec ery Bitcoina i innych wirtualnych walut, czy też czekamy na odwrót sytuacji, licząc na wzbogacenie się, zawsze powinniśmy mieć na uwadze bezpieczeństwo. Rosnąca popularność kryptowalut wpłynęła na krajobraz zagrożeń i możemy być pewni, że przestępcy będą nadal szukać okazji do napełnienia własnych kieszeni — dodaje.

Kampania phishingowa i niebezpieczne domeny. Klienci Santandera znów atakowaniKampania phishingowa i niebezpieczne domeny. Klienci Santandera znów atakowaniMichał Górecki

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa kryptowalut

Jest wiele oszustw, o których należy pamiętać, zanurzając się w świecie walut kryptograficznych. Oszuści nigdy nie przepuszczają okazji do zarabiania pieniędzy. Dlatego ważne jest, aby zawsze być uważnym – zdrowa dawka sceptycyzmu może zaoszczędzić nam ewentualnych nieprzyjemności.

Oto kilka krótkich wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo:

- Nigdy nie udostępniaj nikomu swojego hasła do konta.

- Dbaj o aktualizację urządzeń i unikaj instalowania nieznanego oprogramowania i aplikacji do kryptowalut.

- Używaj silnych i unikalnych haseł wraz z uwierzytelnianiem wieloskładnikowym, gdy tylko jest to możliwe.

- Nigdy nie klikaj w linki w wiadomościach, które obiecują duże zyski w zamian za udostępnienie zasobów lub wymuszają udzielenie szybkiej odpowiedzi.

- W pierwszej kolejności najlepiej sprawdzić pochodzenie linku i zweryfikować zawarte w wiadomości informacje.

- Przechowuj kryptowaluty na fizycznym urządzeniu jak na przykład pamięć USB, a nie w tzw. gorącym portfelu.

Źródło: ESET

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!