Głównie zagrożenia bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP

Nowo powołany pełnomocnik rządu ds. przestrzeni informacyjnej RP przedstawił listę głównych zagrożeń dla Polski w tej sferze. Była to pierwsza konferencja Stanisława Żaryna w nowej roli. Co jego zdaniem powinno być podstawowym przedmiotem troski państwa?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 września 2022

Polska obiektem wrogich działań

W ocenie pełnomocnika rządu ds. przestrzeni informacyjnej RP, nasz kraj „od wielu lat jest obiektem wrogich działań informacyjnych”. Wśród ich autorów wymienia przede wszystkim Rosję oraz Białoruś.

Żaryn wspomina m.in. „operację hybrydową reżimu Aleksandra Łukaszenki” wymierzoną w Polskę, oraz rosyjską napaść na Ukrainę rozpoczętą 24.02.2022 r. Tylko te dwa zdarzenia wywołały wzrost skali oraz częstotliwości występowania zagrożeń dla bezpieczeństwa polskiej przestrzeni informacyjnej. 

Wyzwania stojące przed Polską i NATO

Pełnomocnik rządu mówi o jednoznacznym trendzie, który wskazuje na wzmożenie takiej działalności zarówno skierowanej przeciwko Polsce jak również innym krajom wchodzącym w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Wśród obszarów szczególnie zagrożonych przez wrogie działania o charakterze dezinformacyjnym wymienia m.in. wojsko, oraz współpracę militarną między Polską a NATO. Najaktywniejszym obszarem działań Rosjan w tym zakresie jest jednak destabilizacja relacji pomiędzy Polską a Ukrainą, a także Polakami i Ukraińcami. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czym zajmuje się pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP?

Przypomnijmy, na początku września premier powołał Stanisława Żaryna do pełnienia funkcji pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. Wśród zadań, jakie przed nim stoją znajduje się m.in. monitorowanie i identyfikowanie zdarzeń w przestrzeni informacyjnej o potencjale wpływu na bezpieczeństwo RP, systemowe wzmacnianie odporności państwa i jego zdolności do reagowania na takie zdarzenia, a także podnoszenie świadomości społecznej dotyczące zagrożeń w infosferze”. 

Premier powołał Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RPPremier powołał Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RPAnna Malinowska

Pełnomocnik realizuje powierzone mu zadania we współpracy z innymi ministerstwami oraz instytucjami państwowymi, w tym także ze służbami specjalnymi. Według zapowiedzi, pełnomocnik zaprosi do współpracy także organizacje i środowiska eksperckie oraz media.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!