Huawei wspiera Rosję? Firma zaprzecza doniesieniom mediów

Daily Mail opublikował informację, jakoby chiński gigant miał wspierać rosyjską cyberprzestrzeń. Firma ostro zaprzeczyła doniesieniom brytyjskiej gazety.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 marca 2022

Daily Mail uderza w Huawei

Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei pomaga Władimirowi Putinowi w ustabilizowaniu rosyjskiej sieci internetowej po cyberatakach – grzmiało dziś Daily Mail. Artykuł brytyjskiego serwisu wskazuje, że po licznych włamaniach na rosyjskie witryny podczas trwającej wojny w Ukrainie, eksperci firmy Huawei mieli pomagać Rosjanom w naprawieniu szkód. Raport na ten temat miął się pojawić na jednej z chińskich storn internetowych.

Huawei odrzuca zarzuty brytyjskiej gazety

Huawei dementuje informacje po pomocy rosyjskim służbom, choć nie jest tajemnicą, że tak jak wielu rządom, tak i Rosji dostarcza sprzęt. Firma na Twitterze stwierdziła, że doniesienia Daily Mail to fake news. Ten lakoniczny komentarz musi wystarczyć, ponieważ Huawei nie zdecydował się szerzej skomentować zarzutów. W mediach na całym świecie zawrzało, a firma musi odpierać ataki na wielu frontach.

W polskich serwisach internetowych pojawiła się informacja, że umowę z Huawei zerwał Robert Lewandowski.

Krótko po tym Huawei postanowił opublikować szerszą odpowiedź na zarzuty stawiane przez media:

Artykuł Daily Mail nt. Huawei zawiera nieprawdziwe informacje, oparte na przeinaczonych oraz fałszywych źródłach, które od momentu pierwotnej publikacji zostały skorygowane. Dalsze powielanie tych nieprawdziwych oskarżeń z niewiarygodnych źródeł, które nie są już nawet dostępne, to rozpowszechnianie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym.

Natomiast na stronie Daily Mail nada wisi artykuł informujący o tej sprawie, a także o wsparciu Huawei w ataku cybernetycznym na Rosję, a jego twórcy jedynie złagodzili retorykę, używając słów "podobno" i "być może" odnośnie samego raportu, mającego znaleźć się na chińskiej stronie internetowej.

[ARTYKUŁ BĘDZIE AKTUALIZOWANY]

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google?Jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google?Rafał Stępniewski

Huawei zamieszany w chińskie obozy pracy? Koncern odcina się od zarzutów

To nie pierwszy raz, kiedy chiński koncern musi tłumaczyć się ze domniemanej lub faktycznej współpracy z niezbyt lubianymi rządami przez Waszyngton czy Brukselę. Jeszcze niedawno pojawiały się informacje, jakoby Huawei podsłuchiwał swoich użytkowników, a chiński wywiad miał gromadzić i przetwarzać te informacje. Po tych doniesieniach Huawei tracił kontralty a wywiady USA czy państw europejskich zaczęły na poważnie przyglądać się działaniom chińskiego giganta Swego czasu amerykański prezydent Donald Trump wytoczył firmie prawdziwą wojnę, starając się pozbawić jej jakichkolwiek wpływów w USA.

Z kolei The Washington Post donosił jakoby Huawei miał dostarczać Chinom technologię, wspierając nadzór chińskiego rządu nad mniejszościami narodowymi w obozach pracy, w tym nad Ujgurami.

Zdaniem Washington Post rozbieżność między publicznymi deklaracjami Huawei, że nie wie, w jaki sposób jego technologia jest wykorzystywana przez klientów, a szczegółowymi sprawozdaniami z operacji nadzoru na slajdach ze znakiem wodnym firmy, wskazuje na od dawna obawy dotyczące braku przejrzystości. Firma skomentowała wtedy rewelacje Washington Post, odnosząc się do nich specjalnym oświadczeniu.

Koncern poinformował wtedy, że Huawei sprzeciwia się wszelkiego rodzaju dyskryminacji, w tym wykorzystywaniu technologii do dyskryminacji na tle etnicznym. — Dostarczamy rozwiązania informacyjno-komunikacyjne (ICT) do użytku ogólnego, bazujące na uznanych standardach branżowych. Nie opracowujemy ani nie sprzedajemy systemów identyfikujących ludzi na podstawie przynależności etnicznej i nie zgadzamy się na wykorzystywanie naszych technologii do dyskryminowania lub gnębienia członków jakiejkolwiek społeczności – brzmiał komunikat.

Najwyraźniej Huawei musi stoczyć kolejną batalię o swoje dobre imię, w przeciwnym razie może zniknąć z Europy.

Oświadczenie Huawei

Huawei CBG Polska żałuje zakończenia partnerstwa z Robertem Lewandowskim. Doceniamy naszą długoletnią współpracę i życzymy mu samych sukcesów w przyszłości. Huawei przypomina równocześnie, że publikacja Daily Mail to fake news – zawarte w niej informacje są nieprawdziwe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!