ISO 14001. Czego dotyczy ta norma ISO?

ISO 14001 to norma środowiskowa. Potwierdza wdrożenie w firmie elementy, który powodują maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 24 grudnia 2020

Podstawowe zadanie normy ISO 14001 to określenie standardów w zakresie zarządzania środowiskowego. Chodzi o to by wdrożyć elementy, które zmierzają do maksymalnego ograniczenia negatywnego wpływu organizacji na środowisko. Innymi słowy, chodzi o to by zmniejszyć wpływ działalności na środowisko naturalne, zwiększając jednocześnie rentowność. W ramach normy projektuje i wdraża się rozwiązania, które mają na celu lepsze zarządzanie firmą, które prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów, a także poboru energii. Wpływa to na zwiększenie efektywności, tak by obniżyć koszty prowadzenia działalności. Norma ISO powoduje też to, że wzmacnia się rola najwyższego kierownictwa firmy, a także rośnie znaczenie podejścia procesowego.

Norma ISO 14001 dotyczy więc świadomości ekologicznej firmy. Norma ISO 14001 jest ułożona w taki sposób, że może być zastosowana w różnych typach organizacji, niezależnie od branży.

Norma ISO 14001 wprowadzana jest m.in. dlatego, że konsumenci coraz częściej wybierają produkty, które wytwarzane są w warunkach małej uciążliwości dla środowiska. Mało tego. Coraz więcej państw narzuca regulacje i sankcje finansowe, które wynikają z emisji zanieczyszczeń. Rośnie też świadomość ekologiczna społeczeństwa.

Kryterium według którego działa się w ramach certyfikacji ISO 14001 jest identyfikacja aspektów środowiskowych. Po stworzeniu takich aspektów, tworzy się cele, zadania i programy środowiskowe. ISO 14001 popularne jest wśród firm działających w branży turystycznej. Sporo certyfikacji przyznawanych jest firmom przewozowym, obiektom hotelarskim i restauracjom. Jednak głównymi odbiorcami certyfikatów ISO 14001 są firmy produkcyjne, przedsiębiorstwa z branży energetycznej, a także firmy zajmujące się oczyszczeniem i recyklingiem.

ISO 14001 pokazuje słabości w systemie zarządzania środowiskowego. Firmy audytorskie są w stanie przeprowadzić szybkie sprawdzenie poziomy zarządzania środowiskowego w firmie. Część z nich jest w stanie zrobić to w formie zdalnej.

Ile kosztuje wdrożenie ISO 14001?

Nie można zapominać, że wdrożenie normy ISO 14001 kosztuje. Koszty to przede wszystkim konieczność ciągłego monitorowania systemu, a także obowiązek przeprowadzania audytów. Często zwiększa się tez biurokracja w firmie bo potrzebne jest opracowanie dokumentacji dotyczącej normy ISO. Jak w każdym wdrożeniu trzeba też wziąć pod uwagę koszty szkoleń pracowników, a także wynagrodzenie dla firm doradczych, które pomagają we wdrożeniu odpowiednich norm.

ISO 14001 jest tylko jedną z norm z segmentu ISO 14000. Oto kilka wybranych norm serii 14000:

·        ISO 14001: Systemy zarządzania środowiskowego, specyfikacja i wytyczne stosowania

·        ISO 14004: Systemy zarządzania środowiskowego, wskazówki ogólne do zasad, systemów i instrumentów pomocniczych

·        ISO 14015: Zarządzanie środowiskowe – Ocena środowiskowa lokalizacji i organizacji

·        ISO 14031: Zarządzanie środowiskowe – Ocena efektów działalności środowiskowej — Wytyczne

·        ISO 14031: Zarządzanie środowiskowe – Przykłady oceny efektów działalności środowiskowej

·        ISO 14040: Zarządzanie środowiskowe – Ocena cyklu życia – Zasady i struktura

·        ISO 14044: Zarządzanie środowiskowe – Ocena cyklu życia – Wymagania i wytyczne

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!