ISO 14001: najważniejsze informacje

ISO 14001 to międzynarodowa norma Systemu Zarządzania Środowiskowego. W 1992 British Standards Institution opublikował pierwszy międzynarodowy standard dotyczący zarządzania środowiskowego jako BS 7750. Norma ta w 1996 roku została opublikowana jako ISO 14001. Aktualna norma została wydana na światło dzienne 15 września 2015.

  • Michał Górecki
  • /
  • 10 września 2021

ISO 14001:2015 — czym jest?

Głównym zadaniem normy ISO 14001:2015 jest wsparcie ochrony środowiska i zapobieganie zanieczyszczeniom w taki sposób, by uwzględnić potrzeby społeczno — ekonomiczne zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Norma ISO 14001 pozwala ukształtować System Zarządzania Środowiskowego w oparciu o podejście procesowe. Jednym z ważniejszych elementów tej normy jest uwzględnienie ciągłego doskonalenia w działaniu danego przedsiębiorstwa. Doskonalenie to oparte jest na założeniach cyklu Deminga, a jej główne etapy działania to: 

  1. plan — planuj,

  2. do — wykonaj,

  3. check — sprawdź,

  4. act — działaj.

Wdrożenie normy ISO 14001 ma na celu uzyskanie poprawy efektów działalności środowiskowej w założeniu, że organizacje będą wykonywać okresowy przegląd i ocenę Systemu Zarządzania Środowiskowego, by go udoskonalić i wdrożyć zmiany. 

Wdrożenie tej normy jest możliwe w każdym przedsiębiorstwie niezależnie od wielkości czy branży, które chcą działać proaktywnie i chronić środowisko naturalne. 

ISO 14001 wdrożenie i certyfikacja

Wdrożenie jak i certyfikacja składają się z kilku etapów. Pierwszym etapem wdrożenia ISO 14001 jest powołanie audytu zerowego, który ma na celu zapoznanie się z funkcjonowaniem działalności. Kolejny etap to wybranie i przeszkolenie osoby, która będzie pełnić funkcję Pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania Środowiskowego. Należy również przygotować się do wdrożenia zgodnie z normą poprzez sporządzenia odpowiedniej dokumentacji. Po przejściu tych kroków należy powołać audyt sprawdzający, który potwierdzi zastosowanie się do procedur zgodnych z ISO 14001 i wezwie do organizacji audyt certyfikujący. 

ISO 54001. Co to jest?ISO 54001. Co to jest?Anna Malinowska

Certyfikacja ISO 14001 składa się z trzech etapów. Pierwszym z nim jest audyt wstępny (audyt zewnętrzny), który sprawdza dokumentacją i ocenia czy wszystkie wymagania normy zostały wdrożone. W kolejnym etapie audytor ocenia wdrożenie wszystkich elementów normy. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie przez weryfikatora, jak system działa w rzeczywistości. Po pozytywnym przejściu wszystkich etapów audytu zostaje wydana dyspozycja o możliwości przyznania certyfikatu. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Certyfikat wydawany jest na trzy lata, w drugim i trzecim roku należy przeprowadzić audyt nadzorujący. Po trzech latach wykonywany jest audyt recertyfikujący, który może przyznać certyfikat na kolejne lata. 

Korzyści z posiadania certyfikatu ISO 14001.

Wdrożenie normy ISO 14001 prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów i poboru energii co znacznie wpływa na zwiększenie efektywności i obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Posiadanie certyfikatu wpływa na rozwój możliwości biznesowych, a także zwiększa zaufanie wśród klientów. Wdrożenie normy wpływa również na wzmocnienie swojej pozycji na rynku. Działania prowadzone zgodnie z ISO 14001 chronią środowisko naturalne i zapobiegają kataklizmom środowiskowym. Poprawa wyników środowiskowych przedsiębiorstwa, wizerunku firmy oraz wiarygodności ekologicznej to jedne z wielu korzyści, które można osiągnąć poprzez posiadanie certyfikatu ISO 14001.

Podsumowując, ISO 14001 wpływa pozytywnie na rozwój firmy i jej wizerunek. Dzięki wprowadzeniu norm organizacja dba o środowisko naturalne, dbając równocześnie o zrównoważony rozwój. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!