Outsourcing - czym jest i dlaczego warto w niego zainwestować

Jest wiele działów, gdzie nie opłaca się wyszkolić swoich pracowników, a najprostszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy zewnętrznej, która wykona tę pracę. Przedsiębiorstwa te decydują się na wdrożenie outsourcingu. Czym jest i dlaczego warto w niego zainwestować? Poniższy artykuł odpowie na te pytania.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 września 2021

Czym jest outsourcing?

Outsourcing to słowo pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem trzech innych wyrazów: outside — resource — using, czyli wykorzystywanie źródeł zewnętrznych. Outsourcing polega na przekazywaniu zadań, funkcji czy projektów firmie zewnętrznej. Podzielić go można na dwa: pełny i selektywny w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa poprzez maksymalne i dokładne dopasowanie do świadczonych przez niego usług.

Outsourcing pełny polega na kompleksowej obsłudze danego etapu, procesu produkcji czy też świadectwa usługi przez zewnętrznego wykonawcę. Możliwość wyboru zlecenia zewnętrznej firmie obszarów czy czynności to właśnie outsourcing selektywny, który dopasowany jest do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że outsourcing to długoterminowa współpraca polegająca na partnerstwie.  Outsourcing najczęściej świadczony jest przez takie branże jak: IT, księgowość i rachunkowość, audyty, szkolenia, BHP, administracja kadrowa, ale nie tylko, ponieważ takie system zarządzania może sprawdzić się w wielu innych działach.

Jak poprawnie korzystać z outsourcingu?

Przed skorzystaniem z usług outsourcingu należy zastanowić się jaki system będzie spełniał najlepiej oczekiwania i potrzeby firmy. Jak już wcześniej wspomniano można wybrać usługę pełną bądź selektywną — dane przedsiębiorstwo powinno przemyśleć i oszacować jaki system spełni się najlepiej. Należy również zdefiniować podstawowy biznes firmy i pozostawiać to w we własnej firmie — zlecając inne pomocnicze funkcje, które wspierają główną strategię, np. kadry, bhp czy sprzątanie.  

Jakie są mity na temat ransomware?Jakie są mity na temat ransomware?Jan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Przedsiębiorstwo, które decyduje się na wdrożenie u siebie outsourcingu powinno przed zatrudnieniem zewnętrznej firmy dokładnie ją sprawdzić pod kątem wykonywania danej usługi. Najlepiej, gdyby usługodawca specjalizował się w wąskim zakresie usług. Po dogłębnym sprawdzeniu firmy zewnętrznej należy mieć pewność, że świadczone przez nie usługi będą na najwyższym poziomie. Outsourcing długoterminowy zwiększa wartości firmy, jakie przedstawia innym udziałowcom. 

Outsourcing — dlaczego warto zainwestować?

Jedną z najlepszych korzyści po wdrożeniu outsourcingu jest obniżenie kosztów. Zatrudniając firmę zewnętrzną przedsiębiorstwo nie posiada kosztów wiążących się ze szkoleniem, zakupem sprzętu czy też zatrudnieniem nowych pracowników. Dzięki zatrudnieniu usługodawcy i zleceniu jej części zadań pozwala skupić się na głównym biznesie. Nie zawsze każda firma jest w stanie prowadzić każdy dział na najwyższym poziomie — zatrudnienie zewnętrznej firmy specjalizującej się w danej branży pozwala osiągnąć profesjonalnie wykonane usługi.

Oczywiście oprócz rzetelnego wykonywania usług, działania i rady specjalistów w branży mogą przełożyć się na poprawę jakości oraz zwiększenie wydajności, ponieważ zlecenie trudnych i czasochłonnych zadań zewnętrznej firmie pozwoli pracownikom skupić się na zadaniach, które najlepiej wykonują. 

Reasumując, outsourcing sprawdzi się w każdej firmie, która chce skupić się na swojej branży, a poboczne zadania zlecić firmie zewnętrznej. Dzięki takiemu zabiegowi obie firmy przynoszą wzajemne korzyści i mogą rozwijać się w swojej branży. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!