ISO 14001. Jak zdobyć ten certyfikat środowiskowy

Tak zwane wymagania środowiskowe stają się coraz bardziej restrykcyjne. Stawia to przed wieloma firmami konieczność uzyskania tak zwanego certyfikatu środowiskowego ISO 14001. Jak zdobyć ten certyfikat i co on tak właściwie oznacza? 

  • Michał Górecki
  • /
  • 16 marca 2021

ISO 14001 — jak uzyskać certyfikat środowiskowy?

Standard ten, tak samo, jak wszystkie inne wytyczne z grupy ISO, zostały opracowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Na dziś dzień najwięcej firm interesuje się uzyskaniem certyfikatu zgodnego ze standardem ISO 14001:2015.

Procedura uzyskania tego dokumentu jest na pozór bardzo prosta. Wystarczy udowodnić, że w ramach prowadzonej działalności wdrożyło się zalecenia i wymagania, jakie przewiduje norma. W tym gronie można wskazać na kilka fundamentalnych aspektów.

Przede wszystkim, działalność musi podzielić wszystkie aspekty oddziaływania firmy na środowisko. Dzielimy je na znaczne i nieznaczne. W przypadku tych pierwszych trzeba następnie stworzyć zbiór zasad postępowania, dzięki którym ich oddziaływanie na środowisko naturalne będzie możliwie jak najmniejsze. 

Kolejne aspekty poruszone w normie ISO 14001 dotyczą podobnych obszarów, co w normie 9001. Trzeba między innymi zidentyfikować szanse, zagrożenia oraz wprowadzić klarowną strukturę podziału zadań, przywództwa w firmie. Odgrywają one dużą rolę, jednak na pierwszym miejscu zdecydowanie trzeba umieścić walory środowiskowe.

ISO 14001 a polskie prawo

Pamiętajmy o tym, że normy certyfikatu to jedno, a zgodność z obowiązującymi w kraju ustawami to zupełnie inna sprawa. Ustawodawstwo zawsze ma charakter nadrzędny, co skutkuje tym, że nie możemy zapomnieć o jakiejś normie prawnej, która obowiązuje w Polsce.

Idealnym rozwiązaniem jest takie skonstruowanie zasad w firmie, by te jednocześnie pokrywały się i z ISO i z przepisami prawa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w zakres działań wpisać na przykład prowadzenie ewidencji gospodarowania odpadami, czego wymaga ustawodawca.

Warto poświęcić też odpowiednio dużo czasu i energii na uświadomienie pracowników co do troski o przyrodę. Jeśli wcześniej w firmie stroniliśmy od pro-ekologicznych działań, to z dnia na dzień nie wystarczy tylko wywiesić nowego zbioru zasad. O wiele lepiej przeprowadzić szkolenie i dokładnie pokazać załodze, czego od nich wymagamy.

Jak przebiega zgłoszenie co certyfikacji ISO 14001?

Na początku musimy wybrać dla siebie odpowiednią jednostkę certyfikującą. Ich wybór jest bardzo duży. Znajdują się one w niemal każdym województwie na terenie kraju. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by nie kierować się kluczem odległości, a kryterium cenowym. Ma to znacznie, bo różnice w cenie za certyfikację ISO potrafią być znaczące.

Umowa zwykle podpisywana jest na trzy lata. ”W pakiecie” dostajemy zwykle proces certyfikacji oraz audyty kontrolne, które są wykonywane co rok. Po trzech latach ma miejsce duży audyt ponawiający, który zaważy na tym, czy po tym czasie nasza firma wciąż będzie mogła posługiwać się certyfikatem ISO 14001.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!