Jak stworzyć bezpieczne hasło? Poradnik

Każda osoba, która korzysta z internetu, powinna być świadoma tego, że mocne hasło reklamowe zapewnia jej bezpieczeństwo. Niezależnie, czy korzystamy z poczty e-mail, sklepu internetowego, czy ulubionych mediów społecznościowych. Ciągle wiele osób bagatelizuje ten temat, zupełnie niesłusznie. Sprawdź, jak stworzyć bezpieczne hasło!

 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 13 stycznia 2023

Poradnik — tworzymy silne hasło logowania

Mimo, że internet cały czas się rozwija, jedno jest niezmienne od lat ‘90. Nadal najskuteczniejszym sposobem uwierzytelniania logowania na stronach internetowych jest podanie hasła. Ma to wiele zalet, nie jest kosztowne i nie wymaga dodatkowych urządzeń. Jednak należy zwrócić uwagę na to, by było odpowiednio silne. 

Jak działa menedżer haseł?Jak działa menedżer haseł?Michał Górecki

Możemy skorzystać z generatora haseł, który utworzy nam odpowiednio silne hasło. Warto jednak poznać kilka istotnych zasad i sposobów na stworzenie hasła, które będzie odpowiednio silne i zapewni nam bezpieczne korzystanie z wybranych zasobów internetu. A jednocześnie z łatwością przypomnisz sobie je w wielu sytuacjach. 

Poradnik — kilka zasad, które są istotne przy tworzeniu silnego hasła:

 • zadbaj, by Twoje hasło miało minimum 14 znaków, 
 • w haśle używaj znaków specjalnych, małych oraz wielkich liter, 
 • postaraj się, by były to możliwie losowe znaki, 
 • jeśli zmieniasz hasło, postaraj się by nie łączyć go w logiczny ciąg,
  ponieważ zmiana jednego lub dwóch znaków nie będzie gwarantowała optymalnego poziomu bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku, kiedy ktoś
  już hasło odkrył, 
 • zmiana znaków w znanym wyrazie, np. w!osn@2022 nie zagwarantuje większego poziomu bezpieczeństwa, niż wiosna2022, 
 • nie wykorzystuj przy tworzeniu hasła znanych ciągów liter klawiaturowych np. 1234, QWERTY, Kasia2022.

5 rzeczy, które zmniejszą ryzyko ataku5 rzeczy, które zmniejszą ryzyko atakuMichał Górecki

    Jak stworzyć silne hasło? Przykład 

    Jak zatem stworzyć proste do zapamiętania, a zarazem silne hasło? Podajemy przepis znaleziony na stronie CIRT Ministerstwa Obrony Narodowej. 

    Można posłużyć się np. samodzielnie wymyślonym wierszykiem, który będzie śmieszny i łatwy do zapamiętania dla nas. Przykładowo: Kasia ukradła portki Stasia. Czerwone w 3 kaczuszki od mamuśki. Wybieramy wg znanemu sobie klucza znaki każdego słowa, i powstaje: K@UkPoSt3K@odM@ lub KaUkPoSt3K@odM@ 

    Każdy z nas może wymyślić własny, znany tylko jemu algorytm tworzenia haseł. Jest także prostszy sposób, czyli skorzystanie z internetowego generatora haseł. Przy jego pomocy wygenerujesz przypadkowy ciąg liter, który będzie mocnym zabezpieczeniem dla Twojego profilu.

     Najczęściej używane hasła na świecie. Najczęściej używane hasła na świecie. "123456" dopiero na drugim miejscu!Mikołaj Frączak

     Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
     Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

     Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

     Najnowsze tematy

     WSPÓŁPRACA

     Blogi tematyczne

     Prawo konsumenckie 2021
     Blog prawa e-commerce
     Prawo konsumenckie
     Security Magazine
     Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
     Kliknij aby wrócić do strony głównej

     Newsletter

     Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!