Jak działa menedżer haseł?

Menedżer haseł pomaga zapanować nad hasłami tworzonymi dla wielu witryn. Nawet jeśli mamy dla każdego systemu logowania inne hasło, to menedżer haseł wymaga od nas zapamiętania tylko jednego hasła.

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 marca 2021

Tworzenie skomplikowanych haseł to szansa na ograniczenie ryzyka ataku na naszą witrynę. Ale jak zapamiętać te hasła? Pomóc może menedżer haseł.

Co robi menedżer haseł? Menedżer haseł pomoże stworzyć trudne, silne hasło. Mało mtego. Pomaga też „pamiętać” hasła. Szacuje się, że przeciętny użytkownik internetu ma około 26 kont. Chodzi tu o konta do poczty, forów tematycznych, sklepy internetowe. W związku z tym bardzo trudno jest zapamiętać tak wiele haseł. Dobry menedżer hasła wymaga zapamiętania tylko jednego hasła. Po zalogowaniu menedżer haseł tworzy silne hasła dla wielu innych kont. Menedżer kont zapamiętuje i automatycznie podstawia w określone miejsca i szyfruje je.

Użytkownik menedżera haseł musi zapamiętać wyłącznie hasło główne. Za resztę odpowiedzialny jest menedżer haseł. Są na rynku dostępne menedżery haseł, za które nie trzeba płacić. Wszystko dlatego, że konkurencja w tym zakresie jest bardzo duża. Przykład? Narzędzie Dashlane pozwala za darmo zarządzać hasłami na jednym urządzeniu, opcja płatna pozwala synchronizować je na wielu urządzeniach.

Część narzędzi działa na zasadzie open source. Programy te mogą być na bieżąco modyfikowane i ulepszane.

Płatne menedżery haseł mają dodatkowe zalety. Jedną z podstawowych jest oferowanie powiadomień, gdy hakerzy włamują się na konkretny serwis. Wtedy system podpowiada konieczność zmiany haseł.

Czy menedżer haseł jest bezpieczny?

Menedżer haseł jest urządzeniem bezpiecznym choć nie ma co ukrywać, że całkiem pozbawiony jest wad. Niektóre menedżery haseł były atakowane przez hakerów. Najsłabszym ogniwem jest chmura, w której przechowywane są dane, a także synchronizacja między urządzeniami.

Menedżer haseł nie uchroni też przed keyloggerem, czyli oprogramowaniem, które skanuje ruch palców na klawiaturze. Takie oprogramowanie może przejąć hasło używane do logowania do menedżera haseł.

Stosując menedżera haseł warto zastosować dwuetapową weryfikację tak by zamiast hasła generował się np. token. Nawet jeśli ktoś pozna twoje hasło, to nie dostanie się do menedżera ponieważ istnieje dodatkowe zabezpieczenie w formie tokenu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!