Leasing pracowników. Czy to się opłaca?

Wbrew obiegowej opinii, w leasing można wziąć nie tylko firmowy samochód, oprogramowanie czy komputery. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się też leasing pracowników. Czy to się opłaca? No i na czym polega ta usługa?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 marca 2021

 Czy leasing pracowników jest opłacalny?

Leasing — co do zasady — polega na tym, że dzierżawimy jakieś dobro, którego nie jesteśmy właścicielem. Jeśli mamy auto na leasing, to jego właścicielem zwykle pozostaje bank, my tylko użytkujemy pojazd. Leasing pracowniczy też opiera się na wypożyczeniu. Tyle że tym razem wypożyczamy pracowników.

To ciekawa forma pozyskania dużej ilości dodatkowej załogi na przykład w sytuacji, gdy mamy do wykonania jedną bardzo dużą inwestycję. Przypuśćmy, że firma działa w branży remontowej. Jeśli nasza oferta zostanie wybrana do wykonania jednego dużego projektu inwestycyjnego, to dzięki leasingowi pracowników nasza załoga nie musi porzucać wszystkich innych zleceń. 

Możemy więc dywersyfikować swoje przychody, a także szukać dla naszej firmy zupełnie nowych obszarów działalności. Co ważne, firma biorąca pracowników w leasing nie ponosi też kosztów podatkowych. Te reguluje osoba faktycznie ich zatrudniająca, a więc firma, z którą podpisaliśmy umowę na leasing pracowniczy.

Od strony formalno-prawnej muszą wystąpić tylko dwie przesłanki. Po pierwsze, inicjatywa pracodawcy, a po drugie, zgoda samego pracownika. Praktyka pokazuje, że korzystając z dobrych firm świadczących tę usługę, są to raczej typowe formalności.

Leasing pracowników — co musi zapewnić im firma?

Po stronie biorącej pracowników w leasing leży podstawowe szkolenie z zakresu BHP. Musi być ono skonstruowane w taki sposób, by dobrze zaznajomić pracowników ze stanowiskiem. Trzeba przedstawić czynniki ryzyka, a także jasno określić swoje oczekiwania.

Dobre firmy poznaje się zaś po tym, że wdrażają dodatkowo takie osoby w życie firmy i toczące się w niej procesy. Dla wielu osób, które świadczą taką usługą pracy, współpraca z naszą działalnością może stanowić drzwi do kariery w branży. Czasem warto upewnić się, że umowa z firmą leasingującą pracownika nie zawiera obostrzeń, które nie umożliwią nam jego zatrudnienia w przyszłości.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Gdzie można znaleźć firmy zajmujące się leasingiem pracowników?

Kolejnym atutem jest wspomniana już wcześniej oszczędność. Po pierwsze, oszczędzamy na kosztach związanych z ZUS-em i innymi daninami, jakie od pracodawcy ściąga państwo. Kolejną kwestią, którą warto poruszyć, jest to, że często będziemy korzystać z ofert firm, które mają zwłaszcza pracowników z Azji i Europy Wschodniej.

Zapewnia to pewną elastyczność finansową, bo takie firmy zajmujące się leasingiem pracowniczym muszą zapewnić jak najlepsze ceny jeśli chcą pozostać konkurencyjne. Dla nas może to oznaczać kolejne oszczędności. Bez wątpienia to właśnie czynnik ekonomiczny jest tym, który sprawia, że ta forma zatrudnienia, czy też może raczej, podnajmowania pracowników, w kolejnych latach może stać się o wiele bardziej popularna. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!