Kto odpowiada za bezpieczeństwo gości przebywających na terenie firmy?

W zdecydowanej większości firm pojawiają się raz na jakiś czas goście. Mogą być nimi klienci, ale mogą to być też lokali politycy lub kontrolerzy z Państwowej Inspekcji Pracy, Straży Pożarnej lub szeregu innych instytucji. Kto odpowiada za bezpieczeństwo gości na terenie miejsca pracy?

  • Michał Górecki
  • /
  • 16 marca 2021

Kto odpowiada za bezpieczeństwo gości na terenie firmy?

Przepisy Kodeksu Pracy nie uregulowały precyzyjnie tego obszaru działalności firmy, jednak poszlaką, na jaką warto zwrócić tutaj artykuł 304 Kodeksu Pracy. Jest on w swoim brzmieniu dość jednoznaczny i informuje, że osoby, które przebywają w firmie, a jednocześnie tam nie pracują, muszą mieć zapewnioną odpowiednią ochronę, jaką powinien świadczyć przedsiębiorca. 

A zatem to na osobie prowadzącej firmę spoczywa obowiązek zapewnienia ochrony, jaka w mniemaniu szefa jest niezbędna. Mogą to być kaski, stroje ochronne lub całe profesjonalne zestawy do pracy w trudnych warunkach. Wszystko zależy od tego w jakim obszarze działa firma.

Bardzo powszechną praktyką jest tworzenie swoich własnych procedur, które dotyczą przyjmowania gości. Jeśli firma działa w takim obszarze, że istnieje duże ryzyko wypadku, to zwykle wystarcza proste szkolenie BHP, w którego trakcie poruszone będą wszystkie kluczowe aspekty, na jakie goście firmy muszą zwrócić uwagę.

Dobrą praktyką — o ile można sobie na nią pozwolić — jest chwilowe wstrzymanie prac na wizytowanych stanowiskach lub — jeśli jest to niemożliwe — oddelegowanie kilku wyższych rangą pracowników, by zabezpieczali oni gości. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy firma gości na przykład dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej.

Bezpieczeństwo gości na terenie firmy — co, gdy zdarzy się wypadek?

Mimo nawet najbardziej rygorystycznych standardów i najdokładniejszego szkolenia BHP przed rozpoczęciem zwiedzania wypadek może się zdarzyć. Czasem może on wynikać z winy firmy, a czasem zaważy niewłaściwe zachowanie gości. Tutaj nie ma żadnej reguły.

W takich sytuacjach, gdyby zdarzył się wypadek i doszło do odniesienia uszczerbku na zdrowiu, stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego. Co ważne, te same przepisy regulują też kwestię ubiegania się o odszkodowanie od firmy. Przedsiębiorca musi wejść na ścieżkę formalno-prawną, by wykazać, że uszczerbek na zdrowiu nie wynikał z jego winy. 

Dobrze pokazuje to, dlaczego pozornie śmieszne, błahe przepisy, które narzucają konieczność noszenia kasków, specjalistycznych rękawic czy odzieży ochronnej mają tak duże znaczenie. Pracodawca, który nie chce płacić odszkodowania, powinien dopilnować tego, by wszyscy goście na terenie jego zakładu stosowali się do panujących tam zasad.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Bezpieczeństwo w miejscu pracy a ograniczone strefy dostępu

Mimo tego, że zdecydowana większość firm stara się udostępnić swoim gościom jak największy obszar magazynów lub hal, to warto pamiętać o tym, że czasem lepiej powiedzieć nie. Na kopalniach do ściany są dopuszczani tylko pracownicy. W wielu innych segmentach też mogą przebywać tylko osoby tam pracujące. Jeśli nasza działalność działa w jednym z takich segmentów rynku, lepszym pomysłem może być wydzielenie tylko tej „bezpieczniejszej” części zakładu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!