W jaki sposób wypowiedzieć umowę o pracę?

W funkcjonowaniu firm zdarzają się czasem sytuacje, kiedy trzeba rozstać się z częścią załogi. O ile w przypadku osób, z którymi współpracujemy w ramach B2B lub umowy o dzieło, sytuacja jest dość prosta, o tyle struktura umowy o pracę jest obwarowana wieloma przepisami, o których warto pamiętać. W jaki sposób wypowiedzieć umowę o pracę, by ta miała moc prawną?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 marca 2021

Jak wypowiedzieć umowę o pracę? Nie tak, jak na amerykańskich filmach

Wbrew temu, co wydaje się wielu osobom, nie wystarczy poprosić pracownika do siebie, powiedzieć mu, że jest zwolnionym i wręczyć karton, by ten mógł zabrać swoje rzeczy. W polskim systemie prawnym umowa o pracę — a więc i załoga firmy — jest dość dobrze chroniona. 

Szczególne znaczenie odgrywa tu oczywiście Kodeks Pracy. To właśnie dzięki niemu wiemy, że odpowiednią metodą rozwiązania stosunku pracy jest pisemny druk, który musimy wręczyć pracownikowi osobiście lub dostarczyć w taki sposób, aby on mógł się z tym drukiem zapoznać.

Czy oznacza to, że ustne zwolnienie z pracy nie ma w Polsce racji bytu? Nie do końca. W ostatnich czasach nastąpiła na tym gruncie lekka liberalizacja, co skutkuje tym, że można wysłać pracownikowi SMS-a lub e-maila z informacją o tym, że traci on pracę. 

Rodzi to jednak kilka dylematów natury formalnej. Przede wszystkim, w razie sporu, trzeba udowodnić, że pracownik takie wypowiedzenie odebrał. Jest to możliwe, jednak często może wymagać to sporo fatygi po stronie pracodawcy. Właśnie dlatego wciąż honorowana jest forma pisemna, która uchodzi też za najbezpieczniejszą dla obu stron.

Jak wypowiedzieć umowę o pracę? Z poszanowaniem okresu wypowiedzenia

Prawo pracy chroni pracowników także i na tym gruncie. Bez względu na to, czy mamy umowę na okres próbny, na czas określony lub nieokreślony, przysługuje nam tak zwany okres wypowiedzenia. Jego długość różni się w zależności od umowy oraz czasu, jaki przepracowaliśmy w firmie. 

Jeśli pracownik spędził w pracy do pół roku, przysługuje mu dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Miesiąc jeśli pracował przez co najmniej sześć miesięcy, a jeśli pracował w tym miejscu przez trzy lata i więcej, należą mu się aż trzy miesiące okresu wypowiedzenia, w których trakcie będzie on pobierał wynagrodzenie oraz pracował. 

Istnieje też tak zwane wypowiedzenie bez obowiązku wykonywania pracy. W takiej sytuacji firma płaci pracownikowi wypłatę, a jednocześnie nie ma obowiązku go zatrudniać. W sytuacji, gdy pracownik sprawiał problemy lub gdy szef po prostu nie chciałby go na terenie firmy, jest to całkiem sensowna alternatywa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pamiętajmy, aby zawsze grać fair 

Nikt nie lubi pracy pod zbyt dużą presją. Jeśli przełożony ciągle szafuje argumentem zwolnienia, to naraża się na wiele konsekwencji o charakterze formalno-prawnym. Dobrą praktyką jest też informowanie pracowników o tym, jakie mamy wobec nich plany.

W razie czego zawsze daje to im czas na znalezienie sobie innego zajęcia. Pomaga to budować dobry PR firmy, co w dalszej perspektywie czasowej może mieć dla naszej działalności bardzo duże znaczenie. Traktujmy pracowników w taki sposób, jak sami chcielibyśmy być traktowani: uczciwie i z poszanowaniem zasad transparentności. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!