Jak skutecznie i bezpiecznie zmienić zarząd w firmie?

W życiu wielu firm przychodzi czas na zmiany. Czasem dotyczą one pracowników, ale zdarzają się też sytuacje, kiedy zapada trudna decyzja o zmianie zarządu w firmie. Jak skutecznie przeprowadzić taki zabieg i o czym warto pamiętać?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 marca 2021

Jak skutecznie zmienić zarząd w firmie — pamiętajmy o podstawie prawnej!

Co do zasady zarząd składa się z nie mniej niż jednego członka. Odpowiednie umocowanie do dokonywania zmian w tym zakresie definiuje Kodeks Spółek Handlowych. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj spółki prowadzimy oraz jak umocowaliśmy w nim rolę akcjonariuszy lub wspólników.

Bardzo ważnym aspektem jest to, że każdy organ, który odpowiada za odwoływanie członków zarządu, także może zostać zniesiony. Decyduje o tym uchwała wspólników. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością.

Odwołanie zarządu w firmie — o czym warto pamiętać?

Warto pamiętać też o tym, że decyzja o odwołaniu z danej funkcji nie musi być uzasadniona, jednak gdy chcemy umieścić tam na przykład lakoniczną regułę typu „z uzasadnionych, ważnych przyczyn”, to musimy już je wykazać. Pamiętajmy też o tym, że odwołanie nabiera mocy nie w chwili, gdy decyzja taka zostanie przegłosowana, ale dopiero gdy ten będzie mógł się zapoznać z treścią niniejszego odwołania. Wpis w KRS ma tutaj charakter deklaratoryjny.

Warto położyć bardzo duży nacisk na odpowiednie poinformowanie o odwołaniu z zajmowanej funkcji. Osoba, która nie wie o tym, że nie działa już w ramach firmy, nie podejmuje odpowiedzialności za swoje decyzje. Może to skutkować daleko idącymi problemami w ramach działalności.

Za wyjątkiem wspólników, osoba odwołana, nie ma prawa odwołania się do Sądu. Można też próbować szukać sprawiedliwości w tej instytucji, gdy zaszły przesłanki co do tego, że uchwała była nieważna lub podjęta w nieprawidłowy sposób. 

Inaczej podchodzi się też do odwołania członka zarządu w zależności od przyczyny. Może do być bardzo ważna kwestia, która będzie miała ogromny wpływ na przykład na to, czy otrzyma on premię, czy też nagle — z dnia na dzień — po prostu zostanie bez środków do życia. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Odwołanie zarządu w firmie — do kogo może należeć decydujący głos?

Dużo zależy od konstrukcji umowy w ramach firmy. Czasem wiążący będzie głos oddany przez członków zarządu, a kiedy indziej przez radę nadzorczą lub wspólnika, który na przykład posiada większościowy pakiet udziałów w firmie. W przypadku spółki z o.o. mogą decydować udziałowcy.

Każdorazowo jest to trudne zagadnienie, które wymaga dokładnej analizy prawnej. Widać też dość dokładnie, że mimo całkiem precyzyjnych przepisów prawa, trzeba zwracać uwagę na szereg różnych, pozornie niepowiązanych ze sobą, elementów. 

Sprawia to, że w niektórych sytuacjach o wiele lepszym wyborem może być wcześniejsza konsultacja z kancelarią prawną, a nawet wynajęcie jej, by przeprowadziła nas przez cały proces wymiany zarządu szybko i bezboleśnie, bez potencjalnych problemów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!