Jak zgłosić fałszywą stronę biznesową na Facebooku?

Ktoś podszywa się pod Twoją firmę na Facebooku? Koniecznie zgłoś ten fakt Mecie! Pamiętaj także o weryfikacji swojego profilu. 

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 15 listopada 2023

Jak sprawdzić, czy ktoś podszywa się pod Twój profil?

Facebook to jedna z największych platform mediów społecznościowych, co sprawia, że jest łakomym kąskiem dla różnej maści oszustów. Szczególną czujność powinny zachowywać te osoby, które odpowiadają za firmowe social media. Dlaczego? Bo Facebook bardzo rzadko informuje o tym, że ktoś podszywa się pod naszą markę. A jak wiadomo, fałszywe profile mogą wyrządzić wiele szkody. 

11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Jak więc sprawdzić, czy ktoś nie ukradł nam tożsamości? Najprościej można to sprawdzić, korzystając z wyszukiwarki internetowej np. google.com, wpisując nazwę swojej firmy i nazwę produktu lub usługi, którą oferujesz oraz słowo „Facebook”. Wówczas wyszukiwarka internetowa „wyrzuci” wszystkie profile, które są zgodne z zapytaniem. Jeśli wśród nich jest konto, które nie jest twoje, a posługuje się danymi firmy, którą prowadzisz, natychmiast zgłoś to Mecie.

Podobne poszukiwania możesz zrobić także w samej aplikacji Facebook, wpisując w wyszukiwarkę nazwę swojej firmy oraz różne jej odmiany. Oszuści bardzo często, aby nie zostać przyłapani, wpisują w profilu nazwę marki z celowym błędem.

Jak zgłosić fałszywy profil?

  • Gdy już namierzysz fałszywy profil, wykonaj następujące kroki:
  • Wejdź na profil na Facebooku, który chcesz zgłosić.
  • Pod nazwą fałszywego profilu poszukaj ikonki z trzema kropkami
  • Facebook bardzo ułatwił zgłaszanie strony. Oto kroki, które należy wykonać:
  • Przejdź do strony firmy, którą chcesz zgłosić. 
  • Pod stroną tytułową zobaczysz trzy kropki […]. 
  • Kliknij trzy kropki, a otworzy się nowe menu. Następnie wybierz opcję „Uzyskaj wsparcie lub zgłoś materiał”.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W kolejnych krokach należy wybrać powód zgłoszenia. Najlepiej kliknąć opcję „Własność intelektualna”. Gdy to zrobimy, należy przejść do zakładki: „Informacje o własności intelektualnej”, gdzie znajdziesz bazę informacji co robić, gdy ktoś podszywa się o pod twoją markę na Facebooku.

Jak zweryfikować swoją stronę firmową na Facebooku?

Mając profil firmowy, warto także zweryfikować swoją stronę na Facebooku. Jak to zrobić poprawnie? Na początku trzeba przejść do Centrum zabezpieczeń w Menedżerze firmy. Następnie należy wybrać opcję: „Rozpocznij weryfikację”. W kolejnym kroku podaj dane swojej firmy, w tym prawną nazwę firmy, jej adres, numer telefonu i witrynę internetową. Upewnij się, że przesyłane informacje są w pełni zgodne z danymi Twojego podmiotu gospodarczego. Dopilnuj także, aby witryna internetowa Twojej firmy wczytywała się i była zgodna z protokołem HTTPS.

Instagram testuje wspólne posty w formie karuzeliInstagram testuje wspólne posty w formie karuzeliJoanna Gościńska

W przypadku braku pasującego wpisu prześlij dokumenty potwierdzające, np. zezwolenie na prowadzenie działalności lub statut spółki, aby potwierdzić podane dane. Następnie wybierz, jak chcesz potwierdzić swoje powiązanie z firmą. Jeśli wybierzesz e-mail, połączenie telefoniczne, SMS lub WhatsApp, zostanie do Ciebie wysłany kod potwierdzający. Na zakończenie procesu kliknij: „Gotowe”.

Decyzja dotycząca weryfikacji

Po przesłaniu wniosku o weryfikację decyzja w jego sprawie może zapaść w czasie od zaledwie 10 minut do nawet 14 dni roboczych. Otrzymasz powiadomienie, gdy weryfikacja zostanie zakończona. Po otrzymaniu potwierdzenia, że firma została zweryfikowana, nie musisz podejmować żadnych innych działań. Możesz edytować informacje o firmie w dowolnym momencie. Jednak wszelkie zmiany będą wymagały ponownego dokonania weryfikacji firmy.

W przypadku napotkania problemów po przesłaniu wniosku o weryfikację dowiedz się, jak rozwiązać problemy z weryfikacją firmy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!