Korzystasz z komputerów Apple? Bitdefender informuje jak zachować bezpieczeństwo

Oto pięć najważniejszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów Mac w 2022 roku.

  • Michał Górecki
  • /
  • 30 stycznia 2022

Firma Bitdefender przygotowała pięć podstawowych praktyk higieny cyberbezpieczeństwa, które każdy użytkownik komputera Mac powinien przeczytać i używać w 2022 roku.

Nie odkładaj aktualizacji zabezpieczeń

Ważne jest, aby zawsze być na bieżąco. Nawet jeśli nie chcesz uaktualniać do nowego systemu macOS (np. Monterey), zawsze możesz pozostać przy swojej ulubionej iteracji systemu macOS i nadal stosować najnowsze poprawki zabezpieczeń. Dlatego nigdy nie przegap żadnych aktualizacji bezpieczeństwa ze statku macierzystego w Cupertino w Kalifornii. Wiele zagrożeń jest niewidocznych – dopóki się nie ujawnią.

Wyłącz zdalny dostęp

Niewiele osób faktycznie korzysta z funkcji zdalnego dostępu, aby dotrzeć do swojego komputera Mac z daleka. Jeśli nigdy – lub rzadko – z niego korzystasz, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest wyłączenie tej potencjalnie niebezpiecznej ścieżki do komputera Mac. Jeśli twoja konfiguracja ma słabość, która może zapewnić nieautoryzowany dostęp zdalny – na przykład niezałataną lukę – zły aktor może spróbować zdalnie wykryć komputer Mac i uzyskać dostęp do twoich plików, ukraść dane uwierzytelniające, wdrożyć złośliwe oprogramowanie i wszystko pomiędzy.

Z menu Apple w lewym górnym rogu ekranu wybierz Preferencje systemowe i przejdź do Udostępnianie. Odblokuj dostęp za pomocą hasła administratora i odznacz pola obok Zdalne logowanie i Zdalne zarządzanie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czym jest phishingu ukierunkowany? Oto najczęściej wykorzystywane sztuczki przez cyberprzestępcówCzym jest phishingu ukierunkowany? Oto najczęściej wykorzystywane sztuczki przez cyberprzestępcówMichał Górecki

Wyłącz sugestie Spotlight

Przejdź do Preferencji systemowych i uzyskaj dostęp do modułu Spotlight. Odznacz wszystkie pola, które Ci odpowiadają – a raczej nie pasują do Ciebie. Spotlight ma zwyczaj pobierania informacji z dowolnego miejsca, w tym ze skrzynki odbiorczej poczty e-mail, dokumentów osobistych, a nawet Internetu. Ostrożnie zaznacz i odznacz żądane opcje. Nie ma praktycznego powodu, aby zapychać wyniki wyszukiwania Spotlight.

Okno w systemie mac

Pamiętaj, że Spotlight domyślnie ma również dostęp do Internetu. Twoje pozornie lokalne wyszukiwania są również wysyłane do takich firm jak Google. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, teraz masz łatwe wyjście. Pamiętaj, aby przejść do Safari i tam również dostosować preferencje wyszukiwania.

Uważaj, co instalujesz na komputerze Mac

Niektóre z najczęstszych cyberzagrożeń atakujących komputery Mac to PUA (potencjalnie niechciane aplikacje) i oprogramowanie reklamowe – które należą do tej samej kategorii. Ogólną zasadą jest ograniczenie macOS do instalowania tylko sprawdzonych aplikacji ze sklepu Mac App Store. Ale jeśli lubisz trochę więcej swobody, pobieraj i instaluj aplikacje tylko z zaufanych źródeł.

Jeśli wolisz korzystać z tego rodzaju elastyczności, upewnij się, że rozwiązanie zabezpieczające działa w tle – na wypadek, gdybyś natrafił na aplikację wyglądającą na legalną, która okaże się złośliwa.

Niechciane reklamy wyskakujące w przeglądarce są nieprzyjemne, a nawet komputery Mac mogą wychwycić te natrętne infekcje adware, które odwracają uwagę i spowalniają.

Bitdefender Antivirus for Mac wykrywa i usuwa adware, złośliwe programy porywające, niechciane paski narzędzi i inne irytujące dodatki przeglądarki.

Źródło: Bitdefender

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!