Ktoś oferuje Ci pracę w Amazonie lub eBay przez Facebooka? Uwaga, to może być oszustwo

Na Facebooku pojawiają się posty sponsorowane, oferujące pracę m.in w Amazonie. W ten sposób cyberprzestępcy chcą pozyskać twoje dane.

  • Michał Górecki
  • /
  • 16 lutego 2022

Wystarczy, że wypełnisz formularz Facebooka podając numer telefonu i odezwie się do Ciebie konsultant na WhatsApp, przekazując szczegóły. Otrzymasz na start darmowy bonus 20 zł oraz obietnicę dużych zarobków! Uwaga!

Jak wygląda działanie cyberprzestępców?

Internetowi oszuści znaleźli nowy sposób na pozyskiwanie naszych danych. Oferują pracę w znanych firmach jak: Amazon czy eBay i niesamowite zarobki rzędu 300 zł dziennie w roli personelu online. Jedyne co należy wykonać to wypełnić formularz, znajdujący się na Facebooku. W ten sposób oszuści zdobywają numer telefonu, a następnie odzywają się na komunikatorze WhatsApp. Tam zainteresowany nakłaniany jest do rejestracji i pobrania aplikacji z nieznanego źródła.

Aplikacja nadaje sobie dużo uprawnień m.in.: może śledzić naszą aktywność na telefonie, pozwala na automatyczne inicjowanie połączeń telefonicznych, zezwala na odczyty pamięci telefonu. Mechanizm aplikacji zachęca, aby doładowywać dodatkowo swoje konto, by zyskiwać bonusy. Można dokonywać przelewów z konta bankowego lub z portfela kryptowalut. W ten sposób można bezpowrotnie stracić pieniądze, licząc na zysk!

Uwaga na nowe oszustwo! Ktoś podszywa się pod BlikaUwaga na nowe oszustwo! Ktoś podszywa się pod BlikaMichał Górecki

Nie wierz we wszystko co zobaczysz w Internecie

Szukanie zarobków w miejscach, gdzie nie można zweryfikować pracodawcy np. po numerach identyfikacyjnych, opiniach, prowadzonych stronach internetowych, a komunikacja odbywa się wśród grup lub indywidualnych konwersacjach na WhatsAppie, może sugerować, że jest to oszustwo. Na uwagę zasługuje także fakt, że pracodawca nie wymaga CV i nie przeprowadza żadnej wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli szukamy pracy, róbmy to za pośrednictwem zweryfikowanych stron, np. pracuj.pl.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

– Zalecamy omijać tego typu oferty szerokim łukiem, ponieważ ryzykujemy w ten sposób infekcją telefonu złośliwym oprogramowaniem czy wyciekiem naszego numeru telefonu do bazy oszustów! Często możemy spotkać się także z prośbami o przesłanie drogą mailową szczegółowych informacji o nas samych, w tym skanów dowodów. W niektórych przypadkach zdarza się, że jesteśmy proszeni o dokonanie opłaty manipulacyjnej na rzecz przeprowadzenia rekrutacji, co w rzetelnych firmach się nie zdarza – mówi Arek Tosek z CyberRescue.

Wypełniasz ankiety na Facebooku? Uważaj, to może być oszustwo

Facebook niestety pełen jest linków czy stron, które mogą być niebezpieczne. Poza atrakcyjnymi ofertami w postach, należy uważać także na wszelkiego rodzaju formularze.

CSIRT KNF ostrzega o kolejnej próbie oszustwa phishingowego. Atrakcyjna inwestycja? Tak, ale cyberprzestępców w twoje pieniądze.

Phishing — nowy scenariusz ataku

- Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem inwestycyjnym mającym na celu kradzież środków! Tym razem oszuści przygotowali nowy scenariusz — zamiast fałszywej strony próbują pozyskać dane z wykorzystaniem ankiet na portalu Facebook. Miejcie się na baczności! – informuje CSIRT KNF. To nie pierwszy raz, kiedy CSIRT KNF ostrzega przed takimi atakami.

Źródło: CyberRescue

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!