Masowy spoofing oraz phishing, czyli co nas czeka w najbliższych dniach

Zbliżający się czas to czas zabiegania, spotkań i zakupów, podczas których możemy stracić czujność i paść ofiarami internetowego oszusta czy w inny sposób narazić się na utratę swoich danych osobowych. Jak się przed tym uchronić?

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 listopada 2021

Świąteczna gorączka zakupów

Wśród wielu produktów oferowanych w sieci łatwo natrafić na fałszywe aukcje, których autorzy próbują wyłudzić pieniądze. Co więcej, w ostatnich miesiącach nasiliły się ataki w sieci metodami określanymi jako spoofing oraz phishing, które mogą się jeszcze bardziej zintensyfikować w przedświątecznym czasie.Koniec roku to również wyjątkowo intensywny czas dla cyberprzestępców, dla których popularyzacja elektronicznego handlu i tysiące transakcji dokonywanych na odległość każdego dnia to idealna okazja, aby wykraść nasze poufne dane, zainfekować sprzęt komputerowy czy wyłudzić pieniądze.

Jeżeli mamy wątpliwości na którymkolwiek etapie przeprowadzania transakcji, sprawdźmy kilka razy dostawcę produktu, bezpieczeństwo strony internetowej czy sposób płatności. Nie klikajmy nigdy w podejrzane linki oraz w żadnym wypadku nie podawajmy danych naszej karty kredytowej, jeżeli nie mamy zaufania do sprzedawcy. Pamiętajmy również o tym, że serwisy e-commerce takie jak: allegro, OLX nie wysyłają informacji o przesyłkach, płatnościach poprzez SMS czy komunikatory – tłumaczy Przemysław Stasiak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

Czym jest spoofing?

Popularną metodą oszustwa stał się spoofing telefoniczny, którego poziom zaawansowania jest już bardzo wysoki. Oszuści dzwoniący do klientów banków, z numeru oficjalnych infolinii instytucji finansowych, potrafią na tyle zmanipulować rozmawiającym, że własnoręcznie wypłaca on pieniądze z konta i wpłaca je na konta hakerów. Dzieje się to m.in. za pomocą technologii Blik.

Gry na Netflix? Nadal nie dla każdegoGry na Netflix? Nadal nie dla każdegoMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Problemowi oszustw w internecie poświęca się coraz więcej czasu i uwagi, aczkolwiek przed okresem świątecznego „szału” zakupowego warto przypomnieć o tym problemie. Zdarza się, że nawet osoby świadome są ofiarami tego typu ataków, dlatego zachowajmy czujność, ale także przypominajmy o tym swoim bliskim – mówi Przemysław Stasiak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

Uwaga na dokumenty

Ponownie popularną rozrywką mogą stać się fotografie z Mikołajem. Rzadko zastanawiamy się nad tym, co dzieje się dalej z taką pamiątką. Centra handlowe promują swoją markę poprzez ich publikację m.in. na Facebooku lub innych portalach internetowych.Pamiętajmy, że jeżeli nasze zdjęcie zostało udostepnienie, możemy zwrócić się do podmiotu, który odpowiada za jego publikacje w internecie – z prośbą o jego usunięcie. W takiej sytuacji administrator danych, który zdecydował o dodaniu zdjęcia – co do zasady ma obowiązek je usunąć – wskazuje Przemysław Stasiak, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, ODO 24.

Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo dokumentów podczas jarmarków świątecznych. Takie wydarzenia sprzyjają kieszonkowcom i kradzieżom. Jeśli mimo zachowanych środków ostrożności utraci się dokumenty, w tym dowód tożsamości, w pierwszej kolejności należy zgłosić się na Policję – dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia i nie trzeba go zastrzegać w urzędzie gminy. Jednak należy pamiętać o zastrzeżeniu go również przed nieuprawnionym użyciem w banku – to szczególnie ważne w kontekście wzięcia na daną tożsamość kredytu.

Szkolenia mogą pomóc

Rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa w firmach sprawia, że przedsiębiorstwa częściej decydują się na przeszkolenie swoich pracowników z tego zakresu. Świadomość zagrożeń to bardzo ważny czynnik bezpieczeństwa informacji – blisko co piąty pracownik w badaniu przeprowadzonym na zlecenie ODO 24 zgadzał się z tym stwierdzeniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!