mObywatel wreszcie jak dowód osobisty. Prezydent podpisał ustawę

Andrzej Duda podpisał ustawę, która zrównuje cyfrowe dokumenty z tradycyjnymi. Od teraz mObywatel będzie respektowany jak dowód osobisty. To ułatwi sporo urzędowych spraw. 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 22 czerwca 2023

mObywatel jak dowód osobisty

Podpisana przez prezydenta ustawa ma na celu precyzyjne określenie warunków wykorzystywania i uznawania dokumentów elektronicznych obsługiwanych przez aplikację mObywatel. Od teraz aplikacja będzie służyć jako dowód osobisty. 

Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Anna Malinowska

mObywatel zostanie automatycznie wydawany na okres 5 lat i zawierać będzie dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i PESEL. 

Tak jak dotychczas – korzystanie z aplikacji mObywatel będzie darmowe, a także dobrowolne. Użytkownicy będą mogli z niej zrezygnować poprzez unieważnienie certyfikatu albo odinstalowanie całej aplikacji.

mObywatel jako środek płatniczy

Celem ustawy jest również umożliwienie dokonywania płatności w aplikacji mObywatel za usługi publiczne. Przepisy podpisane przez prezydenta mają również ułatwić potwierdzanie uprawnień osób z niepełnosprawnościami do ulg i zniżek za pomocą mobilnej legitymacji.  Służbową legitymację będą mogli otrzymać także nauczyciele i pracownicy medyczni.

Ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 przepisach i wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia. Czyli 28 czerwca 2023 r. Niektóre przepisy wejdą jednak w życie w terminach określonych przez ministra ds. informatyzacji.

Aplikacja mObywatel 2.0 – jakie daje możliwości?Aplikacja mObywatel 2.0 – jakie daje możliwości?Mikołaj Frączak

Ważne jest, aby zauważyć, że banki będą musiały respektować dowody osobiste w aplikacji mObywatel od 1 września 2023 r. Elektroniczne dokumenty nie będą jednak akceptowane przy przekraczaniu granicy ani do wyrobienia nowego dowodu osobistego.

W kolejnych etapach mObywatel ma wysyłać powiadomienia o zwrocie podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzjach dotyczących przyjęcia dziecka do przedszkola. Będzie również informować o zbliżającym się terminie ważności istotnych dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!