Najwyższy Przywódca Iranu usunięty z Instagrama i Facebooka Meta

Meta usunęła najwyższego przywódcę Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego, z Facebooka i Instagrama za jego jawne wspieranie Hamasu w mediach społecznościowych. Według doniesień Chamenei za pomocą mediów społecznościowych pochwalił Hamas, wyrażając jednocześnie swój sceptycyzm wobec Holokaustu.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 16 lutego 2024

Naruszenie zasad 

Platforma stwierdziła, że ​​korzystanie przez Chameneiego z Instagrama i Facebooka stanowi naruszenie zasad Meta dotyczących niebezpiecznych organizacji i osób. Ta polityka zabrania osobom pochwalającym i wspierającym grupy ekstremistyczne lub organizacje przestępcze.  Meta skomentowała tę sprawę – jak widać w artykule magazynu Time – stwierdzając, że nie toleruje ani nie pozwala organizacjom lub osobom na „głoszenie misji zawierającej przemoc” lub angażowanie się w przemoc na swoich platformach. Konta zostały usunięte „z powodu wielokrotnego naruszania naszej polityki dotyczącej niebezpiecznych organizacji i osób” – stwierdziła Meta. „W ciągu ostatnich kilku tygodni Meta podjęła szereg ważnych i skutecznych kroków, aby zaradzić antysemityzmowi i treściom proterrorystycznym w Internecie” – powiedział założyciel i dyrektor wykonawczy CyberWell, Tal-Or Cohen Montemayor.

2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

Jednym z tych kroków było usunięcie platformy Chamenei z Instagrama i Facebooka. W raporcie Cyberwell stwierdzono, że „dobrze wyprodukowane treści, dezinformacja i dezinformacja obalające zakres i charakter masakry w Hamasie rozprzestrzeniają się na platformach mediów społecznościowych”. Ta organizacja non-profit twierdzi, że jest „aktywną bazą danych o antysemityzmie” z siedzibą w Tel Awiwie w Izraelu. Raport Cyberwell opiera się na 313 fragmentach treści zebranych z Facebooka, Instagrama, TikTok, X i YouTube, które zaprzeczają i zniekształcają wydarzenia z 7 października.

Trzy główne narracje poboczne 

W niedawnym raporcie organizacja non-profit twierdzi, że zidentyfikowała trzy główne narracje poboczne, które utrwalają to, co jej zdaniem jest zaprzeczeniem i zniekształceniem wydarzeń z 7 października. Narracje te obejmują: żadnych aktów gwałtu, państwo Izrael zaaranżowało brutalne wydarzenia oraz Izrael i Żydzi czerpią korzyści z masakry. „Podobnie jak negowanie Holokaustu, które jest powszechnie uznawane za antysemickie i regularnie uznawane za naruszenie polityki cyfrowej przez większość głównych platform mediów społecznościowych, zaprzeczanie i zniekształcanie brutalnych okrucieństw popełnionych wobec Żydów, takich jak wydarzenia z 7 października, jest w każdym razie antysemickie” – powiedział Cyberwell.

Bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych. Jak unikać pułapek socjotechnicznych?Bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych. Jak unikać pułapek socjotechnicznych?Monika Świetlińska

Treści te łącznie uzyskały 25 milionów wyświetleń, podczas gdy tylko 6% zbioru danych zostało usuniętych. Ze zbioru danych wynika, że ​​sam X usunął jedynie 2% i jest wiodącą platformą hostującą treści zawierające odmowę z 7 października. „Niski wskaźnik usuwania treści zaprzeczających 7 października na platformach mediów społecznościowych ujawnia poważne luki w egzekwowaniu zasad platform lub w braku uwzględnienia masakry z 7 października na „liście” uznanych wydarzeń związanych z przemocą” – stwierdza Cyberwell.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!