Nigeryjski przekręt - jak to działa?

Jednym z najdłużej istniejących oszustw jest nigeryjski przekręt. W latach ‘80 XX wieku fałszywe wiadomości, które wcześniej były przesyłane listownie, zaczęły funkcjonować jako e-maile. Narażonymi osobami byli wszyscy klienci banków, którzy w wiadomości e-mail otrzymywali informację o transferze bardzo dużej kwoty pieniędzy, które rzekomo miały pochodzić z Nigerii. Stąd spopularyzowana nazwa tego oszustwa.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 8 marca 2023

Jaki działa schemat nigeryjskiego przekrętu? 

Osoby, które padły ofiarą oszustwa były narażone na utratę środków pieniężnych. Schemat działania nigeryjskiego przekrętu zaczyna się od przesłania wiadomości e-mail, w której odbiorca dostaje informację, że może w prosty i szybki sposób się wzbogacić. Na końcu pierwszego e-maila jest wezwanie do działania — odpowiedzi na list. 

Spirala oszustw internetowych. Oferują pomoc w odzyskaniu pieniędzy i... znów oszukująSpirala oszustw internetowych. Oferują pomoc w odzyskaniu pieniędzy i... znów oszukująMikołaj Frączak

Gdy potencjalna ofiara odpowiadała na wiadomość, oszust przy pomocy różnych działań socjotechnicznych namawiał ją na wpłatę pieniędzy na swoje konto bankowe. Środki pieniężne miały przede wszystkim rzekomo sfinansować kilka niewielkich przedsięwzięć, które miały być gwarantem otrzymania późniejszej fortuny, którą oszust oferował w pierwszej wiadomości e-mail.  

W załącznikach do wiadomości dodawano sfałszowane dokumenty, które miały pomóc w zdobyciu zaufania oszukiwanej osoby. Często były to również zdjęcia. Ofiary orientowały się, że zostały oszukane często dopiero po wykonaniu kilku wpłat o różnych wartościach, zazwyczaj każda kolejna kwota była wyższa. 

Najpopularniejsze oszustwa internetowe w sieciNajpopularniejsze oszustwa internetowe w sieciMikołaj Frączak

Jakie są najczęściej używane schematy wiadomości? Oto kilka scenariuszy: 

  • Wygrana w loterii organizowanej przez znanego milionera
  • Możliwość otrzymania spadku
  • Pomoc w ucieczce skorumpowanego urzędnika
  • Pomoc w transferze pieniędzy z zagranicznych kont w celach inwestycyjnych
  • Pomoc w opłaceniu leczenia chorego członka rodziny
  • Jak się uchronić przed oszustwem?

Jak chronić się przed oszustwem?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Bądź czujny, jeśli otrzymujesz na swoją skrzynkę e-mail wiadomość, w której jest informacja, że możesz otrzymać bardzo dużą kwotę pieniędzy przy inwestycji niewielkich pieniędzy. Pamiętaj, że oszuści zawsze będą starać się dostosować język do narodowości potencjalnej ofiary.

Straciłem pieniądze — co robić?  

W razie, jeśli jednak padniemy ofiarą oszustwa, wszystkie dowody na to należy wydrukować i zanieść na policję. Oszustwo nigeryjskie jest klasyfikowane jako przestępstwo przez polskie ustawodawstwo zgodnie z art. 286 k.k. Ponadto możemy zgłosić reklamację wykonanych przelewów w naszym banku. Daje to nadzieję na blokadę środków na kontach oszustów jeszcze przed wybraniem ich przez oszustów. 

“Czy to Ty w tym filmie?”. Jak chronić się przed atakiem na Facebooku?“Czy to Ty w tym filmie?”. Jak chronić się przed atakiem na Facebooku?Mikołaj Frączak

Ponadto podejrzane wiadomości można zgłaszać na stronie www https://incydent.cert.pl lub za pośrednictwem wiadomości e-mail na adres: [email protected].

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!