Zegarki Moonswatch marki Omega i Swatch już na portalach aukcyjnych. Uwaga na oszustwa

Chcesz kupić zegarek Omega Swatch na popularnych serwisach aukcyjnych? Uważaj na oszustów, którzy tworząc atrakcyjną ofertę mogą chcieć pozyskać twoje dane i hasła do konta.

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 marca 2022

Omega Swatch prawdziwym hitem marketingowym

Nie tylko w całej Polsce ale i na świecie zaczął się prawdziwy szał na punkcie nowej oferty zegarków firmy Swatch. Jednocześnie w sieci pojawiły się setki ogłoszeń o sprzedaży, odsprzedaży lub możliwości zakupu zegarka i wysłaniu go kurierem. Choć wiele ofert jest zapewne prawdziwych, należy uważać na próby oszustwa.

Firma Swatch wraz z jedną z kultowych marek szwajcarskiego przemysłu zegarkowego, wprowadziła właśnie 11-częściową kolekcję BIOCERAMIC MoonSwatch. Nie byłoby w tym nic dziwnego czy zaskakującego, gdyby nie fakt, że Swatch tym razem stworzył kolekcję z Omegą, której zegarki osiągają ceny kilkudziesięciu tysięcy euro za egzemplarz.

Wszystkie modele zegarków Swatch są wykonane z opatentowanej przez markę tworzywa BIOCERAMIC, unikalnej mieszanki dwóch trzecich ceramiki i jednej trzeciej materiału pozyskiwanego z oleju rycynowego. Bioceramiczny efekt współpracy z logo Omega to koszt zaledwie 1100 złotych. Zegarki można kupić wyłącznie w autoryzowanych sklepach, w Polsce tylko w jednym, w Warszawie.

Pierwsze oferty w sieci już wiszą

Nie dziwi fakt, że do sklepu ustawiły się liczące setki osób kolejki, szybko też wprowadzono ograniczenia w ilości zakupywanych egzemplarzy do jednego na osobę. Zegarków na razie można kupić w internecie w oficjalnej sprzedaży, Nie znaczy to jednak, że nie są sprzedawane przez prywatnych nabywców. W sieci pojawiły się setki ofert, przewyższających cenę katalogową kilkukrotnie, choć firma Swatch potwierdziła, że seria nie jest limitowana, i będzie ją można kupić w zasadzie do wyczerpania zapasów.

Przeglądając takie oferty w sieci już powinniśmy uważać na przepłacenie zbyt wysoko za zegarek wart niewiele ponad 200 euro. Jednak w sieci mogą się przy okazji tak dużego zainteresowania zegarkami pojawić także próby oszustwa. Zarówno prostych mechanizmów w stylu wyłudzenia pieniędzy, Jak również w postaci botów które będą wyłudzały dane i dostępy do aplikacji i bankowych serwisów transakcyjnych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Atak na konto Netflix? Należy uważać, gdzie przekazujemy daneAtak na konto Netflix? Należy uważać, gdzie przekazujemy daneMikołaj Frączak

Uwaga na phshing

Dodatkowo trzeba uważać na wszelkiego rodzaju phishing związany z zainteresowaniem zegarkami. Niedawno bardzo głośno było o działaniu i atakach phishingowych na serwis aukcyjny OLX. Ataki dotyczyły zarówno kupujących jak i sprzedających w sieci.

Ataki przez OLX

Pojawił się nowy wariant oszustwa, wykorzystujący platformę sprzedażową OLX. Uwaga! W ten sposób można stracić oszczędności z konta oraz wrażliwe dane – informuje CyberRescue.

Jak działa mechanizm oszustwa?

Sprzedawca wystawia produkt na OLX, następnie otrzymuję wiadomość z linkiem o treści: Zdobądź fundusze. Na stronie internetowej znajduje się wystawiony produkt oraz informacja, że został on już kupiony. Aby odebrać pieniądze, należy podać swoje dane: imię, nazwisko, a także dane logowania do bankowości internetowej. W ten sposób możemy stracić oszczędności z konta bankowego, a przy okazji internetowy przestępca jest w stanie podpiąć swoje urządzenie do konta bankowego. Do niedawna takie wiadomości użytkownicy dostawali za pośrednictwem WhatsApp’a ale mogą otrzymać też wiadomość SMS.

Przestępcy nadal atakują?

– Internetowi przestępcy nadal próbują wyłudzić pieniądze przez OLX. Szukają coraz to nowszych sposobów – mówi Dominika Szewczyk z CyberRescue. Dlatego warto zapamiętać, że jeżeli umieszczamy ogłoszenie na OLX czy Allegro Lokalnie, zawsze decydujmy się na sprzedaż bezpośrednim kontakcie z kupującym lub poprzez bezpieczną transakcję za pośrednictwem tych serwisów. Jeżeli sprzedajemy produkt na platformie OLX i otrzymamy wiadomość z informacją o konieczności podania danych, aby otrzymać zapłatę, możemy spodziewać się, że jest to oszustwo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!