Oszuści montują nakładki klejowe w bankomatach

Przestępcy znów dobierają się do bankomatów i okradają przypadkowe osoby, które chciały wypłacić gotówkę. Metoda na nakładkę klejową jest banalnie prosta i... niestety skuteczna. W ostatnich dniach policji z Olkusza udało się zatrzymać autorów tego typu oszustw.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 grudnia 2022

Oszustwo na nakładkę klejową

Olkuscy mundurowi przedstawili właśnie zarzuty oszustwa trzem mężczyznom, którzy trudnili się w stosowaniu tzw. nakładek klejowych w bankomatach. Co ciekawe, chodzi o przestępstwa dokonane na początku 2021 roku w urządzeniach zlokalizowanych w Olkuszu oraz Chrzanowie (Małopolskie).

Oszustwo polega na umieszczeniu na podajnikach w bankomatach specjalnych nakładek z klejem, do których przyklejały się banknoty wypłacane przez klientów banku. W efekcie osoba, która chciała wypłacić gotówkę, otrzymywała jedynie… dowód wpłaty. Same banknoty przyklejały się do specjalnej listwy umieszczonej wewnątrz podajnika. 

16-latek oszukiwał „na BLIK-a”. Odpowie przed sądem16-latek oszukiwał „na BLIK-a”. Odpowie przed sądemMichał Górecki

Zabierali pieniądze z podajnika

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kiedy klient odchodził „z kwitkiem” do urządzenia, podchodzili oszuści, którzy usuwali z nakładki banknoty. Poszkodowani nie orientowali się w pierwszej chwili, że zostali właśnie oszukani. Zwykle zgłaszali do banku reklamację… a bank zwracał im równowartość gotówki. Ostatecznie zatem ofiarą całego procederu był bank. Jak obliczono, w tym przypadku instytucja finansowa straciła 4,5 tys. złotych. Sprawę zgłoszono więc na policję. 

Bankomatowi oszuści złapani

Policja z Olkusza przyznaje, że w tej sprawie trzeba było przeprowadzić żmudne dochodzenie. W jego efekcie udało się jednak wytypować trzech mężczyzn. Dwóch obywateli Ukrainy w wielu 31 oraz 33 lata, oraz jednego 38-letniego Polaka.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty 4 przestępstw tego typu. Zgodnie z prawem mogą trafić nawet na osiem lat za kratki. 

Warto uważać przy bankomacie

Jak pokazuje ta historia, mimo montowania przez banki coraz nowocześniejszych urządzeń, oszuści i tak znajdują sposób by dobrać się do cudzych pieniędzy. Policja apeluje o ostrożność w czasie każdorazowej wypłaty środków z bankomatu. „Zwróćmy uwagę na wszystkie szczegóły. Nasze podejrzenia powinien wzbudzać każdy element, który na „pierwszy rzut oka” nie należy do integralnej części bankomatu” – namawiają mundurowi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!