PGE: Kolejna fala fałszywych SMS-ów i e-maili

Polska Grupa Energetyczna ostrzega przed kolejną falą fałszywych wiadomości SMS oraz e-maili. Oszuści znów podszywają się pod PGE i próbują w ten sposób wyłudzić pieniądze, a także dane osobowe. Jak nie dać się oszukać? 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 września 2022

Uwaga na sms z wezwaniem do natychmiastowej reakcji

To, co powinno nas w pierwszej kolejności zaniepokoić to wiadomość od nieznanego nadawcy, w której ktoś próbuje na nas wywrzeć natychmiastową reakcję. Może to być np. przelew drobnej sumy lub podania danych osobowych.

Niestety, z danych PGE wynika, że przestępcy uruchomili kolejną falę fałszywych wiadomości. Jest duże prawdopodobieństwo, że SMS lub e-mail od przestępców trafi na twoją skrzynkę. Spółka wyjaśniła m.in., jak nie dać się oszukać w takiej sytuacji.

Szczególne powody do ostrożności należy zachować wówczas, kiedy wiadomość zawiera nieznany link, a sama treść komunikatu zawiera pewne błędy gramatyczne, stylistyczne lub ortograficzne. 

PGE przyspiesza działania ws. Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej w ŻarnowcuPGE przyspiesza działania ws. Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej w ŻarnowcuMichał Górecki


Niebezpieczny link w SMS

PGE apeluje by pod żadnym pozorem nie wchodzić w link znajdujący się w wiadomości SMS od nieznanego nadawcy. Często konsekwencją takiego działania, jest przejęcie przez niepowołane osoby danych osobowych, danych logowania do bankowości elektronicznej, lub danych karty płatniczej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ponadto istnieje duże ryzyko zainfekowania komputera lub smartfonu złośliwym oprogramowaniem, który może się przyczynić do utraty danych, oraz innych mało przyjemnych konsekwencji. 

Jak rozpoznać prawdziwą wiadomość od PGE

PGE wdrożyła bardzo proste i skuteczne zabezpieczenia, które pozwolą na weryfikację, oryginalności korespondencji.W treści SMS-a od PGE zawsze znajdziesz nr klienta, który możesz sprawdzić np. na swojej fakturze. PGE w swoich smsach nie podaje linków kierujących bezpośrednio do systemów płatności internetowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta lub za pośrednictwem kanałów zdalnych” – radzi energetyczna spółka. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!