PGE przyspiesza działania ws. Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej w Żarnowcu

Jeden z największych w Europie bateryjnych magazynów energii ma powstać w Żarnowcu (Pomorskie). PGE Polska Grupa Energetyczna ogłosiła właśnie, że przyspieszyła przygotowania do uruchomienia postępowania zakupowego na projekt i dostawę niezbędnej infrastruktury. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 16 września 2022

Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej w Żarnowcu

Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej w Żarnowcu, w województwie pomorskim, ma dysponować mocą nie mniejszą niż 200 MW oraz pojemnością przekraczającą 820 MWh. Ma go obsługiwać przyłącze do sieci 400 kV. 

PGE spieszy się z magazynem

Ogłoszone właśnie przyspieszenie prac nad budową magazynu energii w Żarnowcu jest według deklaracji PGE, jej odpowiedzią na obserwowany wzrost cen energii elektrycznej oraz zmiany na rynkach węgla i gazu. „Otwarte postępowanie zakupowe pozwoli uzyskać PGE najlepsze na rynku warunki dostawy magazynu energii, a jego uruchomienie przyczyni się do ograniczenia wzrostu cen energii elektrycznej, dzięki magazynowaniu nadwyżek energii z OZE, kiedy jest ona tania, i oddawanie ich do sieci w godzinach, w których rośnie na nią zapotrzebowanie, a tym samym i cena” – wyjaśniono w piątkowym komunikacie (16.09). 

PGE ocenia, że bateryjny magazyn zwiększy możliwości stabilizacji systemu energetycznego oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Magazyn ma również przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, oraz (co dziś wydaje się priorytetem) zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ciągłość działania w firmie a awaria sieci energetycznej: co trzeba wiedzieć?Ciągłość działania w firmie a awaria sieci energetycznej: co trzeba wiedzieć?Michał Górecki

Inwestycja energetyczna w Żarnowcu

Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Żarnowcu to aktualnie jeden z największych tego typu projektów w Europie. W pierwszym kwartale 2022 roku magazyn został wpisany do rejestru Rynku Mocy, a prowadzone już wcześniej prace projektowe doprowadziły do uzyskania dla niego warunków przyłączenia do sieci przesyłowej. Natomiast, w czerwcu 2022 roku projekt uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a w lipcu PGE uzyskała promesę koncesji na magazynowanie energii” – informuje PGE. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!