PGE przyspiesza działania ws. Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej w Żarnowcu
Jeden z największych w Europie bateryjnych magazynów energii ma powstać w Żarnowcu (Pomorskie). PGE Polska Grupa Energetyczna ogłosiła właśnie, że przyspieszyła przygotowania do uruchomienia postępowania zakupowego na projekt i dostawę niezbędnej infrastruktury.
- Michał Górecki
- /
- 16 września 2022
Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej w Żarnowcu
Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej w Żarnowcu, w województwie pomorskim, ma dysponować mocą nie mniejszą niż 200 MW oraz pojemnością przekraczającą 820 MWh. Ma go obsługiwać przyłącze do sieci 400 kV.
PGE spieszy się z magazynem
Ogłoszone właśnie przyspieszenie prac nad budową magazynu energii w Żarnowcu jest według deklaracji PGE, jej odpowiedzią na obserwowany wzrost cen energii elektrycznej oraz zmiany na rynkach węgla i gazu. „Otwarte postępowanie zakupowe pozwoli uzyskać PGE najlepsze na rynku warunki dostawy magazynu energii, a jego uruchomienie przyczyni się do ograniczenia wzrostu cen energii elektrycznej, dzięki magazynowaniu nadwyżek energii z OZE, kiedy jest ona tania, i oddawanie ich do sieci w godzinach, w których rośnie na nią zapotrzebowanie, a tym samym i cena” – wyjaśniono w piątkowym komunikacie (16.09).
PGE ocenia, że bateryjny magazyn zwiększy możliwości stabilizacji systemu energetycznego oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Magazyn ma również przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, oraz (co dziś wydaje się priorytetem) zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Ciągłość działania w firmie a awaria sieci energetycznej: co trzeba wiedzieć?Michał Górecki
Inwestycja energetyczna w Żarnowcu
Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Żarnowcu to aktualnie jeden z największych tego typu projektów w Europie. „W pierwszym kwartale 2022 roku magazyn został wpisany do rejestru Rynku Mocy, a prowadzone już wcześniej prace projektowe doprowadziły do uzyskania dla niego warunków przyłączenia do sieci przesyłowej. Natomiast, w czerwcu 2022 roku projekt uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a w lipcu PGE uzyskała promesę koncesji na magazynowanie energii” – informuje PGE.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?