BHP i ppoż: co ile przegląd gaśnicy w budynku?

Każdy budynek – zarówno sklep, biuro, hala fabryczna, jak i szkoła musi posiadać podręczny lub stały sprzęt gaśniczy w odpowiedniej ilości. Co ile trzeba dokonywać przeglądu gaśnic zlokalizowanych w budynkach?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 września 2022

Jaka gaśnica do małego biura?

W przypadku małych biur, aby spełnić przepisy przeciwpożarowe, wystarczy zakupić jedną dwukilogramową gaśnicę. Powinna ona znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, i być odpowiednio oznaczona. Nie jest jednak tak, że wystarczy raz kupić gaśnicę i żyć w przekonaniu wypełnienia ustawowych obowiązków. 

Prawo a przeglądy gaśnic

Rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z 7.06.2010 r. (Dz.U. nr 109 poz. 719) wyraźnie wskazuje, że konserwacja gaśnic, lub ich legalizacja powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. 

Adekwatne przepisy dotyczą hydrantów, stanowiących stałe zabezpieczenie przeciwpożarowe. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Przegląd gaśnicy biurowej

Sam przegląd gaśnicy musi odbyć się według konkretnych zapisów określonych w Polskiej Normie. Nie jest tak, że wystarczy nakleić jedynie specjalną naklejkę legalizacyjną. Dla własnego bezpieczeństwa warto zadbać o to, by specjalista dokonujący konserwacji/legalizacji dokładnie sprawdził sprzęt pod względem właściwości fizycznych oraz ewentualnych uszkodzeń, które mogłyby skutkować niezadziałaniem gaśnicy w razie pożaru.

Po to płacimy za przegląd, by na kolejnych 12 miesięcy mieć pewność, że gaśnica w razie nagłej potrzeby nie zawiedzie.

Inwestycja w hydrant

Warto pamiętać, że większość gaśnic, szczególnie tych małych jest w stanie ugasić pożar jedynie w początkowym stadium. W przypadku rozprzestrzeniania się ognia, dwukilogramowa gaśnica niewiele nam pomoże. M.in. dlatego w biurach coraz częściej montowane są stałe zabezpieczenia ppoż w formie hydrantów. One również powinny przechodzić przeglądy przynajmniej raz w roku!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!