Powstaje Centralny Rejestr Wyborców. Ruszyły konsultacje z samorządami

KPRM chce skonsultować z samorządowcami projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Przewiduje on powstanie Centralnego Rejestru Wyborców. Nowy system IT ma zastąpić rozproszone rejestry, które obecnie są wykorzystywane do sporządzania spisów wyborców na wybory powszechne. 

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 września 2022

Centralny Rejestr Wyborców – dlaczego jest potrzebny? 

Wśród największych wad funkcjonowania rozproszonych rejestrów wyborców eksperci wspominają o barku wymiany danych między bazami danych. To skutkuje brakiem możliwości szybkiej zmiany miejsca głosowania. „Ze względu na czasochłonność procesu oraz spiętrzenie wniosków przed wyborami w latach ubiegłych rodziło wysokie ryzyko nierozpatrzenia wszystkich wniosków obywateli o dopisanie do spisów wyborców na czas głosowania, tak aby umożliwić im głosowanie we wskazanym miejscu” – tłumaczy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

Zameldowanie na pobyt stały lub dopisanie do obwodu głosowania będzie skutkowało ujęciem w spisie wyborców funkcjonującym w danym obwodzie. Automatycznie, taki wyborca będzie wykreślony z dotychczasowego obwodu głosowania. W przypadku głosowania poza miejscem zamieszkania, będzie można uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. 

Konsultacje społeczne ws. dostępu do szybkiego internetuKonsultacje społeczne ws. dostępu do szybkiego internetuMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO


Gdzie mogę głosować? To sprawdzisz online

Cyfryzacja KPRM wyjaśnia, że każdy wyborca, dość szybko i w prosty sposób będzie mógł sprawdzić w internecie, w którym obwodzie głosowania, oraz którym lokalu wyborczym, może zagłosować, czyli zrealizować swoje prawo wyborcze. 

Centralny Rejestr Wyborców – możliwości systemu

Powstanie Centralnego Rejestru Wyborców umożliwi m.in. — elektroniczne usługi dla uprawnionych do głosowania. Będzie to np. możliwość dopisania się do obwodu głosowania, automatyczne dopisanie do spisu wyborców, wgląd do swoich danych osobowych, a także zgłoszenie zamiaru głosowania za pośrednictwem pełnomocnika lub głosowania korespondencyjnego. 

Powstanie takiej bazy umożliwi także automatyzację procesów, które wiążą się ze zmianą miejsca głosowania. Mówimy tu np. o dopisaniu do obwodu wyborczego lub do spisu wyborców. 

Centralny Rejestr Wyborców pozwoli także na uzyskanie referencyjnych danych na temat wyborców oraz zdefiniowanie w domenie cyfrowej granic obwodów i okręgów wyborczych. Może być to cenne, szczególnie dla osób, które w danej miejscowości mieszkają od niedawna i nie znają dobrze wyborczego „podziału” swojego miasta lub gminy. 

Zaawansowane prace nad Centralnym Rejestrem Wyborców

Projekt ustawy powstał po ponad rocznej współpracy urzędników KPRM, Krajowego Biura Wyborczego (KBW), oraz analityków z Centralnego Ośrodka Informatyki (COI). Termin, w którym taki rejestr zostanie uruchomiony, ma zostać ogłoszony na drodze komunikatu premiera w Dzienniku Ustaw, po zakończeniu prac technicznych związanych z budową nowego systemu. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!