Pieniądze z BNP Paribas prosto na konto? Ta reklama to oszustwo

Cyberprzestępcy próbują podszywać się pod znany bank i oferują pieniądze. CSIRT KNF ostrzega, że to próba wyłudzenia.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 czerwca 2022

Oferują pieniądze, ukradną dane

- Uwaga! Ostrzegamy przed fałszywymi reklamami oferującymi możliwość otrzymania środków na konto. Na niebezpiecznych stronach cyberprzestępcy podszywają się pod @BNPParibas_PL i wyłudzają dane logowania w bankowości elektronicznej – alarmuje CSIRT KNF.

Fałszywe reklamy mogą być bardzo groźne, szczególnie dla początkujących użytkowników sieci. Choć wyglądają podobnie jak część serwisu, to zazwyczaj reklamy Google lub je udające. Dodatkowo reklamy te łudzą co przypominają poprzez podobne logo, kolorystykę czy schemat ofert znanych firm. Niestety klikając w te reklamy możemy nie tylko wejść na fałszywe strony wyłudzające dane dostępowe do kont bankowych czy skrzynek pocztowych, ale także zainstalować na urządzeniu niebezpieczne oprogramowanie.

Najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłki, byłoby nie klikanie w ogóle reklamy internetowe, a jedynie zapoznanie się z nimi wizualnie a następnie zgłoszenie zapytania do firm i instytucji bezpośrednio lub korzystając z przeglądarki. Należy pamiętać, że i tam nie warto podawać żadnych danych, dopóki nie zapoznamy się z ofertą, ani z niej nie skorzystamy. Można też zablokować reklamy za pomocą odpowiedni narzędzi przeglądarki i programów antywirusowych.

Nowości od Apple w iOS 16. Jak będzie działał nowy system?Nowości od Apple w iOS 16. Jak będzie działał nowy system?Mikołaj Frączak

Z podobnymi atakami cyberoszustów podszywających się pod znaną firmę w Google niedawno spotkał się między innymi nasz narodowy koncern paliwowy. O tej sprawie także informowała CSIRT KNF. Orlen wystartował nawet ze specjalną kampanią w sieci, mającą ostrzec wszystkich przed oszustwami.

Fałszywy Orlen w Google

O atakach na użytkowników sieci, którzy znają firmę Orlen i chcieliby skorzystać z atrakcyjnej oferty inwestycji piszemy od dawna. Tym razem jednak oszuści poszli o krok dalej i nie tylko już rozsyłają linki. Postanowili wykupić w Google fałszywe reklamy, o czym informuje CSIRT KNF.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Uwaga! Ostrzegamy przed niebezpiecznymi, wykupionymi przez oszustów reklamami w wyszukiwarce Google. Wejście w link prowadzi do fałszywej strony podszywającej się pod @ORLEN_Group – alarmuje CSIRT KNF. — Nie dajcie się nabrać – to kolejna próba oszustwa! Po wejściu w reklamę z Google, jesteśmy przekierowywani do strony oferującej fałszywe inwestycje: hxxps://arcturus-investing[.]pro – czytamy na Twitterze centrum bezpieczeństwa cyfrowego KNF.

PKN ORLEN ostrzega przed oszustwami w sieci

Największy w Polsce koncern wie o próbach oszustwa na jego konto, i wystartował ze specjalną kampanią w sieci, mającą ostrzec wszystkich przed oszustwami.

Inwestycje w Orlen – uwaga na oszustówW związku z pojawiającymi się w sieci fałszywymi ogłoszeniami zachęcającymi do inwestowania w projekty PKN ORLEN, Koncern uruchomił kampanię informacyjną ostrzegającą przed tego typu oszustwami. Kampania w formatach online, prasie i radiu potrwa do 19 kwietnia. Komunikację wspierają materiały edukacyjne przygotowane w ramach programu ORLEN w Portfelu, dostępne na stronie orlen.pl/pl/ostrzegamy.

Źródło: CSIRT KNF

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!