Aplikacja, która zmienia smartfon w fotoradar. Jak działa?

rnNa rynku pojawiła się aplikacja, która dzięki wykorzystaniu rozwiązań sztucznej inteligencji pozwala korzystać z telefonu jak fotoradaru. Na razie nie jest dostępna w Polsce.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 kwietnia 2022

Speedcam Anywhere – jak działa

Speedcam Anywhere to system AI, który może dokładnie weryfikować pomiar prędkości pojazdu za pomocą kamery telefonu komórkowego. Aplikacja w telefonie nagrywa krótki film z przejeżdżającego pojazdu, który jest przesyłany na serwer AI. Serwer może mierzyć prędkość pojazdu na podstawie wideo, sprawdzać prędkość pojazdu w stosunku do ograniczeń prędkości i dostarczać raport pokazujący prędkość pojazdu. Generuje również raporty bezpieczeństwa ruchu drogowego i identyfikuje przekroczenia prędkości.

Wystarczy zrobić zdjęcie za pomocą telefon a uzyskamy raport pokazujący prędkość pojazdu. W raporcie znajdzie się też wzmianka o tym, jaki wpływ ma przekroczenie prędkości na śmierć pieszych i zanieczyszczenie powietrza w okolicy.

Czy speedcam jest legalny?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Prawo Wielkiej Brytanii pozwala na robienie zdjęć własności prywatnej w miejscu publicznym. Nikt nie ma prawa prosić ludzi o zaprzestanie robienia zdjęć w miejscach publicznych. Co prawda nie należy robić publicznie zdjęć osób poniżej 18 roku życia. Na razie aplikacja nie jest dostępna w Polsce.

Czemu warto z niego korzystać?

Większe prędkości zwiększają prawdopodobieństwo wypadków drogowych i zawsze pogarszają wyniki statystyk. Prędkość jest szczególnie istotną przyczyną śmierci pieszych i niechronionych użytkowników dróg oraz poważnych obrażeń. Wzrost prędkości pojazdu o 4 mile na godzinę podwaja prawdopodobieństwo śmierci pieszego w przypadku kolizji. Wyższe prędkości na obszarach miejskich powodują również znacznie więcej spalin, co skutkuje większą liczbą zgonów z powodu chorób układu oddechowego. Wyższe prędkości skutkują również znacznie wyższą emisją CO2. Speedcam Anywhere został opracowany, aby zwrócić uwagę na ten problem.

Tego jeszcze nie było. Fałszywe reklamy Orlenu wykupione w Google, lepiej uważaćTego jeszcze nie było. Fałszywe reklamy Orlenu wykupione w Google, lepiej uważaćMikołaj Frączak

Czy speedcam może być podstawą do wydania mandatu?

Speedcam Anywhere nie wydaje mandatów za przekroczenie prędkości ani innych mandatów, jak konwencjonalny fotoradar. Nie został zatwierdzony w Wielkiej Brytanii do użytku jako fotoradar. Speedcam Anywhere jest tym samym, co kamera samochodowa, której można używać do zbierania dowodów wykroczeń drogowych. Korzystając ze Speedcam Anywhere sami nie przekazujemy żadnych informacji policji. Możemy zostać o to poproszeni w przyszłości.

Czy można aplikacji użyć jako nawigacji i robić zdjęcia?

Speedcam Anywhere nie akceptuje ujęć z poruszającego się pojazdu, a wszelkie ujęcia, w których porusza się telefon, zostaną automatycznie odrzucone przez sztuczną inteligencję. Nie zadziała również z poruszającego się roweru. Można używać telefonu jako kamery samochodowej, montując go na desce rozdzielczej i korzystając z normalnej funkcji przechwytywania wideo bez Speedcam Anywhere.

Gdzie aktualnie działa Speedcam Anywhere?

Obecnie Speedcam Anywhere działa w Wielkiej Brytanii i jest przygotowywany do wprowadzenia na rynek w Stanach Zjednoczonych. Firmy spoza Wielkiej Brytanii, które chcą korzystać z systemu, powinny sprawdzić lokalne przepisy dotyczące prywatności, a następnie skorzystać z formularza kontaktowego, w celu współpracy. Aplikacja nie jest obecnie dostępna do pobrania poza Wielką Brytanią.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!