System operacyjny Mac — jak zarządzać, pobierać i usuwać aplikacje?

Mimo tego, że urządzenia z logo nadgryzionego jabłka to już niemal stały element kultury masowej, to wiele osób wciąż nie wie, jak się nimi poprawnie posługiwać. Szczególne problemy dotyczą zarządzania aplikacjami. Jak pobierać i jak usuwać oprogramowanie na MacOS?

  • Michał Górecki
  • /
  • 18 sierpnia 2021

Co trzeba wiedzieć o MacOS?

Bez wątpienia trzeba zacząć od tego, że jest to system zamknięty, czyli taki, z którym spotykamy się tylko na urządzeniach od Apple. Co więcej, oprogramowanie nie jest zbyt podatne na modyfikacje, nie dostajemy tutaj nawet szerokiego dostępu do rdzenia systemu czy rejestru.

To jedna z głównych różnic, gdy odniesiemy MacOS na przykład do wybranej dystrybucji Linuxa, która z założenia pozwala na personalizację, a nawet na samodzielne modyfikowanie systemu i dopasowywanie go do naszych własnych potrzeb. 

Widać też na tym polu pewne rozbieżności względem Microsoft Windows. To również system zamknięty, jednak można go instalować na komputerach wielu firm, a na dodatek dostajemy dostęp do rejestru, który nawet w Windows 10 wciąż można samodzielnie modyfikować, choć raczej na niewielką skalę.

Tak ograniczona dostępność MacOS niesie ze sobą dużą zaletę. Jest nią świetna optymalizacja platformy przez Apple. Producent zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób patrzy zwłaszcza na kulturę pracy i dlatego przykłada do tej kwestii bardzo dużą uwagę. 

Aplikacje w MacOS — co trzeba wiedzieć?

Apple to firma, która jest bardzo restrykcyjna w zakresie oprogramowania, jakie trafia na ich urządzenia. Aplikacje są sprawdzane przez moderatorów i dopiero potem są umieszczane w sklepie, skąd można je pobrać. Od czasu debiutu procesora Apple M1, kluczową rolę w ekosystemie odgrywa App Store.

Jak działa symulator cyberataków firmy Microsoft?Jak działa symulator cyberataków firmy Microsoft?Jan Wróblewski

Nie ma tutaj charakterystycznego dla Windows menu Start. W zamian dostajemy Docka, czyli dolną belkę nawigacyjną, gdzie instalowane są wszystkie narzędzia, do jakich chcemy mieć szybki dostęp. Pozostałe aplikacje znajdują się w Launchpadzie, który domyślnie jest trzecią ikoną od lewej w Docku.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy można pobierać aplikacje spoza App Store? Tak, jest to możliwe, jednak każdorazowo musimy uwiarygodnić się hasłem. W nowszych urządzeniach może to być na przykład wzór naszych linii papilarnych, co również dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa. 

Jak usuwać programy z MacOS?

To zagadnienie, z którym wiele osób ma spory problem. Zwłaszcza użytkownicy, którzy przez lata pracowali na systemach z rodziny Microsoft Windows. Nie ma tutaj podobnej funkcji, którą można by było przyrównać do panelu sterowania. Apple poszło inną drogą.

Musimy tylko złapać ikonkę, a następnie (ciągle ją trzymając), przenieść ją do kosza, który znajduje się w prawym dolnym rogu wyświetlacza. Warto w tym miejscu pamiętać o tym, że dwuklik i wybranie opcji usuń z Docka nie usuwa oprogramowania z naszego komputera, a jedynie usuwa go z tej strefy systemu operacyjnego.

Jeśli nauczymy się tych prostych zasad związanych z zarządzaniem aplikacjami, to praca z ekosystemem od Apple na pewno będzie dla nas intuicyjna i bezproblemowa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!