Wygodne płatności w smartwatchach - jak działają? Jaki smartwatch z płatnościami wybrać?

Smartwatch z płatnością zastąpi Ci portfel, o ile będzie kompatybilny z Twoim telefonem i kartą płatniczą. Nie każdy model da się bowiem połączyć z dowolnym smartfonem. Nie wszystkie banki honorują też dostępne na rynku systemy płatności. Jednak bez obaw — płacenie zegarkiem wcale nie jest skomplikowane. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając smartwatch z NFC i jak działają najpopularniejsze standardy: Google Pay i Garmin Pay.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 16 stycznia 2023

Jak wybrać smartwatch z płatnością? 

Choć smartwatche kojarzą się z funkcją płatności, nie każdy model oferuje tę możliwość. Jeżeli zależy Ci więc na płaceniu zegarkiem, w pierwszej kolejności wybierz urządzenie z czytnikiem NFC obsługujące transakcje zbliżeniowe. 

Na tym jednak nie koniec wymogów. Podstawowym warunkiem działania zegarka jest bowiem jego synchronizacja ze smartfonem, a także kompatybilność systemu płatności z kartą płatniczą (Mastercard/Visa). Upewnij się zatem na stronie producenta oraz swojego banku, że te trzy elementy: smartwatch z NFC, smartfon i karta ze sobą współpracują. Najlepiej zrobić to jeszcze przed zakupem zegarka. W przeciwnym razie może pozostać Ci jedynie szybka wymiana nowo zakupionego urządzenia lub… otwarcie konta w innym banku. 

Google Pay, Garmin Pay i nie tylko. Poznaj najpopularniejsze standardy płatności

Obecnie w Polsce działają cztery główne systemy umożliwiające płacenie zegarkiem, choć nie każdy bank obsługuje je wszystkie. Do najpopularniejszych należy Google Pay należący do Google umożliwia płatności NFC zarówno z połączonym telefonem na Androidzie cz iOS. Wiele marek korzysta też z autorskich standardów, czego przykładem jest Apple Pay czy Fitbit Pay. 

W ostatnim czasie dużą konkurencją stał się dla nich Garmin Pay — system amerykańskiego producenta zegarków sportowych obsługiwany przez banki na całym świecie. Poza nim warto wspomnieć również o Alipay — standardzie należącym do chińskiej grupy Alibaba. Jest dostępny w tańszych modelach pochodzących najczęściej od producentów z Chin. By móc z niego skorzystać, należy mieć konto na platformie Alipay z dodaną kartą płatniczą. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W ZEGAREK.NET znajdziesz smartwatch z NFC obsługujący standard Alipay w tańszych urządzeniach, Garmin Pay lub Google Pay. Jednak w dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej działaniu tych systemów. 

Wygodne płacenie zegarkiem przez portfel Google

Portfel Google to co prawda globalny standard płatności zbliżeniowych. Płacenie przez zegarek z WearOS jest jednak możliwe tylko w wybranych krajach i rejonach. Działa m.in. w Polsce, Francji, Niemczech, Czechach i ponad 50 innych państwach na całym świecie. 

By jednak z powodzeniem móc skorzystać z aplikacji, trzeba spełnić jeszcze kilka innych warunków. Po pierwsze musisz mieć smartwatch z płatnością napędzany przez WearOs w wersji 2.0 lub nowszej. Znajdziesz go w ofercie takich marek jak: Fossil, Michael Kors czy Skagen. Po drugie upewnij się, że na Twoim zegarku jest zainstalowany Google Pay. Jeśli nie, bez obaw — szybko pobierzesz go ze sklepu Google Play. W dalszym kroku pozostanie Ci już tylko dodanie karty, która musi być ważna i kompatybilna z systemem płatności. Może to być zarówno karta kredytowa, jak i debetowa. Nie ma natomiast możliwości płacenia przez zegarek z systemem Google'a kartą rabatową, lojalnościową czy z programu nagród.  

Jak dodać kartę do portfela Google? 

Okazało się, że musisz dodać kartę do swojego zegarka? Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję, jak to zrobić krok po kroku. Jeśli poprawnie wykonasz wszystkie czynności, karta zostanie przypisana tylko do zegarka (w telefonie należy wprowadzić ją osobno). Zaczynajmy!

  1. Otwórz aplikację Google Pay. 
  2. Wybierz opcję: Zacznij korzystać.
  3. Ustaw blokadę ekranu.

W dalszej kolejności pojawi się prośba o dodanie karty. Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlającymi się na ekranie. Na końcu powinieneś zobaczyć komunikat, że karta została dodana i jest gotowa do dokonywania płatności zbliżeniowych. 

Jak płacić zegarkiem przez portfel Google? 

Teraz możesz już zapomnieć o nerwowym szukaniu portfela w torebce, odliczaniu gotówki, pospiesznym wyciąganiu karty płatniczej i oczekiwaniu na odczytanie danych. Za zakupy wygodnie zapłacisz zegarkiem na nadgarstku. W tym celu wystarczy otworzyć portfel Google. Następnie przytrzymaj smartwatch z NFC nad terminalem do momentu, gdy usłyszysz dźwięk lub poczujesz wibracje zegarka. 

Przy płatnościach kartą debetową zdarza się, że trzeba dodatkowo wpisać kod PIN, który masz ustalony w banku. Może też pojawić się opcja do wyboru: środki niezależnie od używanego rodzaju karty. Wskaż ją, aby z powodzeniem zakończyć transakcję. 

Nie musisz się przy tym martwić o bezpieczeństwo płatności. Podczas płacenia w sklepach Google Pay nie udostępnia prawdziwego numeru Twojej karty ani wrażliwych danych. Nie ma więc zagrożenia, że ktoś niepowołany zyska do nich dostęp. 

Bezpieczne płatności przez Garmin Pay

Portfel zaprojektowany przez Garmin — w odróżnieniu od odpowiednika Google — jest przeznaczony wyłącznie do zegarków tego producenta. Smartwatch z płatnością to zarówno casualowy, jak i najbardziej zaawansowany model outdoorowy. Znajdziesz go w niemal każdej serii.

System Garmin szturmem wszedł na rynek kilka lat temu i od tego czasu stale się rozwija. Dziś honorują go dziesiątki banków na całym świecie, a ich liczba szybko się powiększa. W Polsce jest to np. BNP Paribas, Millennium, Crédit Agricole czy mBank i wiele innych. Jeśli natomiast chodzi o karty — możesz płacić tą, z której korzystasz na co dzień. System obsługuje zarówno karty Mastercard, jak i Visa, również z zagranicy. 

Jak dodać kartę do portfela Garmin?

Czy wiesz, że dodasz do niego nawet 10 kart? Cała czynność jest banalnie prosta. Wystarczy, że zalogujesz się do aplikacji Garmin Connect i otworzysz menu. Tam wybierz najpierw opcję portfel Garmin, a następnie Dodaj kartę. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, aż karta zostanie dodana. To wszystko, aby móc płacić za zakupy bez portfela. 

Jak płacić smartwatchem z NFC Garmin? 

Płacenie zegarkiem Garmin jest możliwe we wszystkich sklepach, gdzie są akceptowane płatności zbliżeniowe (informuje o tym symbol płatności na terminalu). Amerykański producent stale nawiązuje współpracę z kolejnymi sklepami. Nie powinieneś więc mieć problemu z przeprowadzeniem transakcji w większości miejsc w Polsce i na świecie.

By to zrobić, podaj hasło i wybierz odpowiednią kartę kredytową ze swojego wirtualnego portfela. Następnie przytrzymaj smartwatch z płatnością w pobliżu czytnika kart — i gotowe. Płatność przebiega szybko, sprawnie oraz z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. Numer karty nie jest przechowywany w urządzeniu ani na serwerach Garmin. Również sprzedawca czy przypadkowy klient nie ma dostępu do Twoich danych. 

Przy próbie płatności smartwatchem z NFC może się jednak zdarzyć, że zapomnisz kodu dostępu. Po trzech nieudanych próbach wirtualny portfel zostanie zablokowany na zegarku sportowym. W tej sytuacji należy przejść do aplikacji Garmin Connect na smartfonie i wprowadzić nowe hasło (podając uprzednio stary kod). Jeśli go nie pamiętasz, Garmin usunie cały wirtualny portfel ze względów bezpieczeństwa. To jednak nie oznacza, że płacenie zegarkiem nie będzie już możliwe. W takim przypadku należy po prostu powtórzyć wszystkie kroki konfiguracji.

Smartwatch z funkcją płatności znajdziesz w ZEGAREK.NET 

Podoba Ci się funkcja wirtualnego portfela w zegarku? W naszym sklepie jest dostępny smartwatch z płatnością od najbardziej cenionych producentów. Warto wspomnieć o sportowo-casualowych oraz outdoorowych kolekcjach Garmin, a także eleganckich modelach napędzanych przez WearOS. Znajdziesz je w ofercie takich marek jak: Michael Kors, Fossil, Diesel czy Skagen. Dzięki tak dużej różnorodności możesz łatwo dopasować smartwatch z NFC nie tylko do swojego banku, ale i trybu życia. Zapoznaj się z naszą ofertą!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: android

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!