Beta Windows 11 - jak pobrać? Czy system działa stabilnie?

Windows 11 to pierwsza zmiana oznaczenia oprogramowania Microsoftu od 2015 roku, kiedy to debiutowała “dziesiątka”. Oficjalnie system zostanie zaprezentowany już niebawem, jednak wszyscy entuzjaści już teraz mogą pobrać wersję beta oprogramowania. Czy warto?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 października 2021

Co trzeba wiedzieć o Windows 11?

Oprogramowanie to w dużej mierze upgrade Windows 10. Z formalnego punktu widzenia, nie zmienia się struktura systemu. Niewiele stało więc na przeszkodzie, by jedenastka została udostępniona jako duża aktualizacja do Windows 10.

Microsoft postanowił jednak wydać system z nową nazwą, łamiąc tym samym obietnicę z przełomu 2015 i 2016 roku, kiedy informowano, że Windows 10 to “ostatni Windows”, a wszystkie kolejne zmiany będą wdrażane w formie aktualizacji oprogramowania układowego. 

Z biegiem czasu stanowisko Microsoftu ewoluowało. Firma dostrzegła, że zmian wymaga między innymi moduł aktualizacji systemowych. Sprawiał on wiele problemów, w wyniku czego spora grupa użytkowników rezygnowała z aktualizacji, tym samym ograniczając także swoje bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Windows 11 to także zupełnie nowa jakość, jeśli mowa o designie oraz stopniu złożoności ustawień systemowych. Microsoft wyszedł z założenia, że ustawienia panelu systemowego są zbyt skomplikowane dla użytkowników. Zapadła decyzja o ich odchudzeniu i jednoczesnym zwiększeniu intuicyjności obsługi.

Czym wyróżnia się najnowszy Windows 11 od Microsoft?Czym wyróżnia się najnowszy Windows 11 od Microsoft?Rafał Stępniewski

Czy słusznie? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Ewoluowało też menu Start. Wciąż można ustawić je w taki sposób, by było po lewej stronie paska zadań, jednak domyślnie zostało ono wycentrowane, zupełnie, jak Dock w ekosystemie Apple. 

Podniesiono też wymagania systemowe. Windows 10 startował na urządzeniach z 1 GB pamięci RAM. Windows 11 potrzebuje nie mniej niż 4 GB. Nie jest to duża zmiana. Obecnie niemal każdy smartfon ma więcej (lub właśnie tyle) pamięci RAM. 

Jak pobrać Windows 11 już teraz?

To nic trudnego. Wystarczy dopisać się do zamkniętego programu testów. Wystarczy zaznaczyć dwie funkcje w menu aktualizacji systemowych w Windows 10. Po chwili powinna wyświetlić nam się informacja o możliwości pobrania zamkniętej bety jedenastki. 

Po jej zainstalowaniu — co może zająć nawet pół godziny — ukaże nam się instalator oraz okno powitalne nowej platformy. Struktura systemu nie różni się mocno od Windowsa 7, 8.1 czy 10. Zmiany są raczej wizualne. Każdy z Was odnajdzie się w ekosystemie od Microsoftu dość szybko.

Ochrona danych osobowych w miejscu pracy cz. 2Ochrona danych osobowych w miejscu pracy cz. 2Rafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto zauważyć też, że każda kolejna publiczna beta oprogramowania była uznawana za bardzo stabilną. Słynny ekran śmierci nie pojawiał się lub pojawiał sporadycznie. Bez trudu można pracować na Windows 11, a także surfować po sieci czy nawet grać w gry. 

Kiedy Windows 11 zadebiutuje oficjalnie?

Zgodnie z przypuszczeniami społeczności, Microsoft wyznaczył datę premiery na 11 listopada (11.11). To właśnie wtedy nowe okienka powinny być ogólnodostępne dla wszystkich. Wiele wskazuje na to, że użytkownicy Windows 10 będą mogli zaktualizować swój komputer za darmo. Nie wiadomo, jaka będzie komercyjna cena sprzedaży Windows 11, na przykład dla firm czy organizacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!