Czym wyróżnia się najnowszy Windows 11 od Microsoft?

2021 rok przyniósł długo wyczekiwanego następcę systemu Windows 10. Microsoft nie ustaje w rozwoju swojego flagowego oprogramowania i wprowadza wiele uaktualnień, pamiętając przy tym o udogodnieniach dla coraz bardziej wymagających użytkowników. Co więcej, daje im możliwość aktualizacji poprzednika za pośrednictwem usługi Windows Update, dzięki czemu jeszcze w łatwiejszy sposób mają dostęp do najnowszego Windows 11. Czy faktycznie warto dokonać instalacji najnowszego systemu od Microsoft? Czym różni się od poprzednika? Jakie nowe funkcjonalności wprowadza dla użytkownika?

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 25 marca 2022

Windows 11 — nowy system od Microsoft

Następca Windowsa z numerem 10, który swoją premierę miał w 2015 roku to system na miarę obecnych czasów. Jego funkcjonalności i wygląd dostosowane są do wymagań, jakie stawiają obecni użytkownicy komputerów stacjonarnych i laptopów różnych marek. Niestety, system, który wprowadza wiele innowacyjnych rozwiązań, ma też dużo większe wymagania sprzętowe. Zatem, czy warto go instalować?

Wymagania sprzętowe — Windows 11

Do poprawnego działania systemu Windows 11 potrzebujesz procesor o taktowaniu 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, 64-bitowy lub procesor zgodny ze standardem System on a Chip (SoC). Karta graficzna musi obsługiwać bibliotekę DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0. Z kolei pamięć RAM to przynajmniej 4 GB. Chociaż oficjalne wymagania sprzętowe podawane przez Microsoft nie są duże, to starsze płyty bez trybu UEFI w systemie BIOS nie poradzą sobie z automatyczna aktualizacją Windows 10 do Windows 11. Wymagane jest wówczas utworzenie kopii zapasowej plików, pobranie obrazu ISO i instalacja z poziomu rozruchu komputera. Oczywiście o ile tylko Twój komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe.

Jeśli Twój komputer nie spełnia minimalnych wymagań sprzętowych, lepiej odpuść sobie instalację Windows 11. Najnowsza wersja systemu zawiera dużo aplikacji, których działania w znacznym stopniu obciąża podzespoły i spowalnia działanie komputera. Dlatego, jeśli masz słabszy komputer i zainstalowany system Windows 10 to możesz przy nim pozostać. Microsoft obiecał jeszcze przez kilka długich lat wsparcie dla poprzednika swojego najnowszego dziecka.

Zalety Windows 11 — czy warto instalować

Nowy system Windows 11 to zupełnie nowy wygląd z pulpitem przypominającym nieco oprogramowanie jego największego rywala. Co więcej, daje Ci on ogromne możliwości personalizacji pulpitu, paska zadań i okienek. Nowa wersja daje Ci wiele udogodnień i ułatwień obsługi. Otrzymujesz zupełnie nowe funkcje, które poprawią pracę i pozwolą Ci zoptymalizować Twój czas, który poświęcasz na różne zadania. Nowy system to także poprawione zabezpieczenia systemu i narzędzia do poprawy kondycji komputera, a to wciąż nie wszystko.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wraz z Windows 11 otrzymujesz najnowsze wersje aplikacji do komunikacji takich jak Skype czy Microsoft Teams. Otrzymujesz także najnowszą wersję przeglądarki internetowej Microsoft Edge, która nie tylko otrzymała aktualizacje zabezpieczeń, ale też dodatkowe optymalizacje funkcji, które przyspieszają jej działanie.

Czym wyróżnia się Windows 11

Nowa wersja oprogramowania komputera od Microsoft to przede wszystkim nowoczesny wygląd, wygodna obsługa okienek i aplikacji, szybsze działanie i bezpieczeństwo. To także wsparcie dla podzespołów Twojego komputera. Sprawdź, czy Twój komputer kwalifikuje się do instalacji i wypróbuj wszystkie możliwości nowego systemu.

Microsoft Windows 11 — podsumowanie

Chociaż pierwsi użytkownicy, którzy zdecydowali się przejść na Windows 11 z poprzednika, zaraz po zainstalowaniu uaktualnienia mogli doznać rozczarowania związanego z trudnościami w działaniu niektórych aplikacji, to Microsoft szybko reaguje na wszystkie zgłoszenia i wprowadza poprawki. Dlatego dzisiaj Windows 11 jest najbardziej zaawansowanym systemem od tego producenta na rynku. Dostępny jest jak jego poprzednicy w trzech wersjach — Home, Professional i Enterprise.

Wraz z systemem Windows 11 otrzymujesz zupełnie odświeżony wygląd, w tym całkowicie nowe menu Start, a także dostęp do coraz bogatszej biblioteki Microsoft Store. Co więcej, możesz mieć zawsze pod ręką przypięte aplikacje. Windows 11 to wiele poprawe zabezpieczeń i automatyczne aktualizacje, które chronią Twoje dane. Jeśli tylko Twój komputer spełnia wymagania systemowe, to warto przeprowadzić proces aktualizacji do Windows 11, chociażby na próbę.

Skąd wziąć klucz systemowy do Windows 11?

Najnowsza wersja systemu Windows w formie uaktualnienia jest darmowa dla wszystkich posiadaczy Windows 10. Jednak jeśli do nich nie należysz, nie posiadasz systemu Windows 10 lub w ogólnie nie posiadasz systemu na komputerze, musisz dokonać pełnej instalacji samego systemu operacyjnego. Do jego aktywacji będziesz potrzebować klucza systemowego. Skąd go wziąć?

Kup klucz systemowy do Windows 11 od sprawdzonego dostawcy. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego komputera i kup klucz w sprawdzonym sklepie internetowym kluczesoft.pl, który oferuje klucze systemowe do systemów operacyjnych, oprogramowania biurowego i sieci informatycznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!