Co powinieneś rozważyć projektując stronę www?

Przygotowując się do stworzenia swojej pierwszej strony internetowej, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Poznaj praktyki i stwórz własną stronę internetową zgodnie z właściwymi zasadami projektowania stron www. O sukcesie witryny decyduje w głównej mierze jej użyteczność. Jest to niestety często pomijane przez właścicieli, którzy zazwyczaj skupiają się jedynie na grafice i animacji.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 1 lipca 2022

Wybierz odpowiedni hosting

Hosting stanowi fundament strony internetowej. Nie ważne czy jest to strona firmowa, sklep, czy blog, każdy potrzebuje szybkiego i niezawodnego hostingu. Dobrym pomysłem dla początkujących osób jest używanie darmowego hostingu stron, tak aby w pierwszej kolejności go wypróbować i zobaczyć co z czym się je. W późniejszym czasie w zależności od tempa rozwoju firmy, czy bloga, warto jednak skorzystać z płatnego hostingu, który oferuje znacznie więcej możliwości.

Parametry hostingu, na które większość osób zwraca uwagę w pierwszej kolejności to ilość stron WWW, które można uruchomić, powierzchnia dyskowa, transfer oraz dostępna w ramach pakietu ilość skrzynek e-mail. I niestety wielu na tym kończy. Warto jednak sprawdzić na jakich dyskach działa hosting: HDD (klasyczne dyski twarde), SSD (dyski półprzewodnikowe) i SSD NVMe (dyski 10–11x szybsze od SSD) i jakie zasoby daje do dyspozycji.

Intuicyjna struktura strony www

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Użytkownicy cenią sobie przejrzystość i wygodę, dlatego nie zmuszaj ich do nadmiernego myślenia i kombinowania. W czasie projektowania strony powinieneś pozbyć się wszystkich tzw. znaków zapytania, czyli sytuacji i decyzji, które musiałby podjąć użytkownik. Pamiętaj — prosty projekt to skuteczny projekt. Przestrzenie i niezbyt duża ilość tekstu sprawdzi się doskonale. Ponadto, trzeba pamiętać o implementacji kodów śledzących dzięki którym będziemy wiedzieć co najczęściej użytkownicy klikają. Dzięki takiej analityce można na bieżąco zmieniać i dostosowywać stronę.

Nawigacja po stronie, czyli menu

Nawigacja po stronie www jest niczym mapa drogowa dla użytkownika. To właśnie ona decyduje o tym, czy poruszanie się po stronie jest łatwe i wystarczająco intuicyjne. Dodatkowo dzięki niemu, użytkownik wie co znajdzie na stronie i gdzie jest to czego potrzebuje.

Górne menu powinno zawierać wyłącznie to co jest niezbędne i najważniejsze. Tytuły stron powinny być krótkie i czytelne, a sam pasek menu w miejscu łatwego zlokalizowania.

Typografia w natarciu

Fonty, chociaż mogą się wydawać sprawą drugorzędną, okazują się kluczowe w odbiorze strony przez użytkownika. Upewnij się, że są czytelne i oddają charakter zawartości strony. W tym wypadku im mniej tym lepiej, dlatego warto się ograniczyć do dwóch spójnych ze sobą fontów, tak aby zachować spójność i skrócić czas ładowania się strony.

Wybierz font, który nie odwraca uwagi od treści dopasuj go do charakteru strony. Pamiętaj, że rodzaj pisma wzbudza konkretne emocje i odczucia. Font, znajdujący się na stronie restauracji niekoniecznie będzie pasował na stronę kancelarii adwokackiej.

Spójność kolorystyczna — minimalizm, czy maksymalizm?

Odpowiednio dobrana paleta kolorystyczna może znacząco wpłynąć na odbiór strony przez użytkownika. Dlatego warto postawić na uzupełniające się kolory, które stworzą równowagę i wprowadzą harmonię.

Responsywność strony www

Użytkownicy z pewnością będą korzystać ze strony na wielu różnych urządzeniach – od mobilnych smartfonów i tabletów po komputery stacjonarne. Dlatego też ważne jest, aby witryna wyświetlała się odpowiednio dobrze na każdym z urządzeń. Upewnij się, że projekt jest responsywny, czyli że będzie dostosowywał się do szerokości ekranu konkretnego urządzenia.

Projektowanie strony www to ciężka praca, jednak dająca wiele satysfakcji. Przy zapamiętaniu kilku kwestii stworzysz stronę, która będzie chętnie odwiedzana przez użytkowników internetu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!