CERT Poczta Polska: Nie sprzedajemy niedoręczonych przesyłek

CERT Poczta Polska ostrzega przed nową kampanią oszustów, która jest wycelowana w klientów tej państwowej spółki. Hakerzy, którzy podszywają się pod nią oferują możliwość zakupu palet z przesyłkami, których nie doręczono do adresatów i znajdują się w magazynach.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 23 maja 2023

Oszuści internetowi stale nas atakują 

Taka informacja jest przekazywana w Internecie głównie w mediach społecznościowych — na Facebook’u. W fałszywej informacji znaleźć można zdjęcia, które obrazują rzekome przesyłki zgromadzone na paletach, krótki opis z informacją o możliwości kupna oraz bardzo atrakcyjną ofertę cenową.

Świeżą żywność do domów dostarczy PocztaŚwieżą żywność do domów dostarczy PocztaMikołaj Frączak

CERT Poczta Polska podjęła kroki, które mają na celu blokadę tej kampanii phishingowej realizowanej przez portal Facebook i inne media społecznościowe. Warto zachować ostrożność wobec wielu działań prowadzonych w Internecie. Zachowajmy szczególną czujność, jeśli oferta którą znajdujemy jest nazbyt atrakcyjna. Druga sytuacja w której trzeba zachować czujność to prośba o szeroki zakres naszych danych osobowych.

Phishing w mediach społecznościowych 

Portale społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram czy Twitter, stanowią integralną część naszego codziennego życia. Pozwalają nam utrzymywać kontakt z rodziną i znajomymi, być na bieżąco z najświeższymi wiadomościami, umawiać się na spotkania i utrzymywać kontakt ze światem wokół nas.

Przedsiębiorstwa korzystają z tych platform do informowania klientów o nowych produktach i wydarzeniach, promowania swoich towarów oraz poszukiwania nowych możliwości. Niestety, media społecznościowe stały się również atrakcyjnym polem działania dla przestępców, którzy wykorzystują je do przeprowadzania ataków phishingowych. Dzięki narzędziom takim jak Hidden Eye czy ShellPhish, przeprowadzenie tego rodzaju ataku sprowadza się jedynie do uruchomienia odpowiedniej aplikacji.

Czym jest CERT Pocztowy?Czym jest CERT Pocztowy?Anna Petynia-Kawa

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Poprzez te metody, hakerzy zdobywają dane logowania użytkowników portali społecznościowych, informacje dotyczące kart kredytowych oraz dane osobiste, które mogą zostać wykorzystane w celu przeprowadzenia dalszych ataków lub oszustw.

Informuj o podejrzanych informacjach CERT Poczta Polska 

W przypadku otrzymania wiadomości, w której osoba podająca się za Pocztę Polską skontaktowała się z Tobą lub gdy trafisz na stronę, która podszywa się pod Pocztę Polską lub jedną z firm należących do Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej, natychmiast przekaż tę informację do zespołu CERT Poczta Polska. Możesz wysłać wiadomość na adres e-mail: [email protected].

Cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę PolskąCyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę PolskąMikołaj Frączak

Zdjęcie dodane do artykułu pochodzi z www.media.poczta-polska.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!