Czym jest Messenger Kids i YouTube Kids?

Messenger Kids i YouTube Kids to aplikacje przeznaczone dla dzieci do 12 lat. Jak one działają i czy są bezpieczne?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 11 kwietnia 2023

Jak działa Messenger Kids?

Messenger Kids to aplikacja komunikacyjna stworzona przez Facebooka specjalnie dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Pozwala na korzystanie z czatu oraz wideorozmów przez najmłodszych użytkowników.

Małe firmy atakowane poprzez Instagram, a operatorzy nic z tym nie robiąMałe firmy atakowane poprzez Instagram, a operatorzy nic z tym nie robiąAnna Malinowska

Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie czy tablecie dziecka rodzice mogą utworzyć mu konto, a następnie połączyć się z nim za pomocą swojego profilu na Facebooku. Dzięki temu mają pełną kontrolę nad tym, z kim rozmawia dziecko, a także jakie treści otrzymuje. Jest to w pewien sposób bezpieczne, ale z drugiej może przerodzić się w nadopiekuńczy charakter.

Co oferuje Messenger Kids?

W aplikacji Messenger Kids nie ma opcji dodawania nowych znajomych, chyba że zostanie to zatwierdzone przez rodzica. Wszystkie rozmowy są monitorowane, a w razie wykrycia nieodpowiednich treści, takich jak przemoc czy treści seksualne, rodzice otrzymują powiadomienie.

Messenger Kids oferuje również wiele interaktywnych funkcji, takich jak filtry wideo, gry oraz możliwość dodawania emoji. Aplikacja zapewnia także zabezpieczenia przed niechcianymi rozmowami wideo oraz kontroluje czas spędzany w niej.

Warto przypomnieć, że na samym Messengerze i Facebooku konto można założyć od 13 r. ż. Jest to związane z tzw. ustawą COPPA.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czym jest YouTube Kids?

YouTube Kids to aplikacja na urządzenia mobilne, umożliwiająca dostęp do treści wideo dla dzieci. Jest ona przeznaczona dla osób w wieku od 3 do 12 lat i ma na celu zapewnienie im bezpiecznego oraz dostosowanego do wieku środowiska. Aplikacja oferuje wyłącznie treści dla dzieci, wybrane przez system filtra oraz moderacji YouTube Kids.

Platforma zawiera dodatkowe funkcje, które mają – zdaniem YouTube’a – na celu zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiedniości treści. Aplikacja oferuje różnorodne kategorie tematyczne, takie jak bajki, muzyka, edukacja czy zabawy. Dzieci mogą także korzystać ze standardowej opcji wyszukiwania treści. 

Co oferuje YouTube Kids?

Aplikacja oferuje szereg narzędzi i opcji, które pozwalają rodzicom na kontrolowanie sposobu korzystania przez dzieci z aplikacji. Rodzice mogą na przykład ustawić limit czasu korzystania z YouTube Kids, blokować nieodpowiednie treści oraz korzystać z opcji raportowania. Aplikacja także nie wyświetla reklam ani nie pozwala na komentowanie filmów. Ma to pozwolić na uniknięcie niewłaściwych treści.

TikTok ukarany za udostępnianie serwisu dzieciomTikTok ukarany za udostępnianie serwisu dzieciomMonika Świetlińska

W kontekście samego YouTube’a również można wprowadzić pewne „blokady rodzicielskie” za pomocą właściwych wtyczek. Np. uBlocka, który blokuje reklamy, Sponsor Block ograniczający treści sponsorowane itp. Nie pozwalają jednak na takie ograniczenie treści, jak samo YouTube Kids.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!