Debiutuje iOS 15 - na jakie nowości można liczyć?

Wraz z zaprezentowaniem światu kolejnej generacji smartfonów od Apple, kwestią czasu było udostępnienie nowego oprogramowania. I tak się właśnie złożyło, że pojawiła się możliwość oficjalnego ściągnięcia pełnej wersji iOS w wersji 15. Co nowego w oprogramowaniu?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 września 2021

Dla jakich smartfonów dostępny jest iOS 15?

Oprogramowanie z logo nadgryzionego jabłuszka, zgodnie z przewidywaniami, objęło swoim zasięgiem imponującą grupę urządzeń. Apple kładzie bardzo duży nacisk na politykę aktualizacji, co doskonale widać i tym razem. Najstarszy smartfon, jaki dostanie nową wersję oprogramowania, to leciwa, wręcz archaiczna, jak na obecne czasy, rodzina iPhone 6S i 6S Plus.

Są to urządzenia, które firma z logo nadgryzionego jabłka zaprezentowała oficjalnie we wrześniu… 2015 roku. Oznacza to, że Apple wciąż wspiera smartfony, które są już na rynku przez ponad sześć lat. To wynik, o jakim zwolennicy Androida mogą tylko pomarzyć. Zwłaszcza gdy mowa o oficjalnych aktualizacjach oprogramowania układowego.

Paczka, jaką trzeba zainstalować, by cieszyć się nowym softem, zajmuje około 3,5 GB. Zanim więc przystąpimy do jej pobierania, warto upewnić się, że mamy jeszcze sporo internetu do wykorzystania od operatora lub że możemy skorzystać z połączenia WiFi. 

Pamiętajmy też o tym, że nasz iPhone musi być naładowany co najmniej w 50%, jednak o wiele lepszym sposobem będzie zapewnienie sobie stałego dostępu do sieci “po kablu”. Aktualizacja instaluje się przez około 10 minut. Przez ten czas nie będziemy mogli korzystać z naszego smartfonu: surfować po sieci czy wykonywać i odbierać połączeń telefonicznych.

Jakie nowości w iOS 15?

Zmian jest sporo. Nie są one rewolucyjne, jednak dodają do oprogramowania wiele ciekawych funkcji. Bez wątpienia warto docenić obecność SharePlay, czyli rozbudowanego trybu udostępniania ekranu (a nawet muzyki) przy jednoczesnym korzystaniu z FaceTime, czyli wideorozmowy w ekosystemie Apple. 

Wymogi podczas kontroli sanitarnejWymogi podczas kontroli sanitarnejMikołaj Frączak

Kolejna nowość powiązana z tym narzędziem, to możliwość udostępnienia linków w trakcie rozmowy. To rzecz, której do tej pory bardzo brakowało, a dało się to odczuć szczególnie podczas pracy zdalnej. Apple da też możliwość dołączenia do konferencji na FaceTime przez przeglądarkę, co oznacza szersze otwarcie na inne platformy, w tym na Androida i Windows.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W Wiadomościach pojawił się tryb skupienia. Oznacza on, że urządzenie będzie dla nas agregować wiadomości w czasie, kiedy nie będziemy patrzeć na telefon. Dostaniemy wtedy coś na wzór paczki zbiorczej, która będzie ułożona w sposób chronologiczny. Jeśli jednak jesteś zależny od powiadomień i musisz reagować na nie błyskawicznie, nie musisz włączać tej funkcji.

Czy warto pobrać iOS 15?

Bez wątpienia tak. W kilka dni po premierze nie pojawiły się żadne informacje o tym, by urządzenia od Apple na nowej wersji softu działały źle, niestabilnie. Nie ma też głosów o drenowaniu baterii, co było istną zmorą kolejnych aktualizacji iOS 13.x. Widać, że producent wyciągnął odpowiednie wnioski i wypuścił aktualizację, która nie przemyca ukradkiem żadnych chochlików.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!