Instagram: Weryfikacja pełnoletności użytkownika dzięki AI

Jak donosi serwis technologiczny TechCrunch, serwis Instagram prowadzi w USA testy nowych metod weryfikacji wieku użytkowników, którzy twierdzą, że są pełnoletni. Teraz system ma być sprawdzony w Indiach oraz Brazylii.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 października 2022

Sztuczna inteligencja zweryfikuje pełnoletniość użytkownika?

Usługa, którą ma rozwijać Meta, ma wykorzystywać techniki uwierzytelnienia poprzez autoportrety wideo oraz system sztucznej inteligencji. Jak donosi TechCruch, technologia już działa i będzie wprowadzana na dwa, dość ważne i duże rynki tj. do Indii oraz Brazylii. 

Indie i Brazylia z nowym system weryfikowania użytkowników 18+

Wybór na te rynki padł nieprzypadkowo. Oba kraje mają łącznie około 400 milionów użytkowników Instagrama każdego miesiąca – podaje TechCruch bazując na danych jednej z platform analizy rynku. Niewykluczone, że podobne rozwiązania jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone na terenie Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Włamanie na konto na Instagramie? Sprawdź, co należy zrobićWłamanie na konto na Instagramie? Sprawdź, co należy zrobićMikołaj Frączak

Różne metody weryfikacji wieku użytkownika

Więcej na ten temat można przeczytać w zaktualizowanym poście blogowym Instagrama, który uzupełniono 13 października 2022 r. Wiadomo jednak, że możliwości weryfikacji wieku będzie więcej. „Oprócz podania dokumentu tożsamości użytkownicy będą mogli prosić innych o potwierdzenie wieku lub skorzystać z technologii, która może potwierdzić ich wiek na podstawie selfie wideo. Współpracujemy z  firmą Yoti, która specjalizuje się w sposobach weryfikowania wieku z zachowaniem prywatności” – czytamy na blogu Instagrama. 

Weryfikacja wieku ważna dla Instagrama

Instagram zaczął prosić użytkowników o podanie swojego wieku w 2019 roku. Chodzi o to, by dostosować treści oraz sposób użytkowania serwisu do internauty. Obecnie dolną granicą wieku, która pozwala na zarejestrowanie się na Instagramie to 13 lat. 

Są jednak kraje, w których z różnych przyczyn granica ta jest wyższa. W przypadku nastolatków domyślnie zakładane są konta prywatne, które zapobiegają niechcianym kontaktom ze strony osób dorosłych lub nieznajomych. Chodzi także o odpowiednie dopasowanie reklam pojawiających się w serwisie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!