Jak zgłość incydent bezpieczeństwa przez SMS

Nasze numery telefonów są podane w wielu miejscach: zakładzie energetycznym, gazowni, sklepach internetowych, czy firmach kurierskich. Instytucje te przy pomocy SMS-ów przypominają nam o tym, że właśnie wystawiła fakturę, zarejestrowały wysłaną do nas paczkę albo minął termin płatności faktury. Warto uważnie przyglądać się SMS-om, które otrzymujemy na nasze smartfony. Mogą być one bowiem wysyłane przez oszustów. Dowiedz się, w jaki sposób zgłosić takiej wiadomości do CSIRT NASK.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 11 stycznia 2023

Kiedy uważać na otrzymany SMS?

Każdy z nas jest narażony na takie ataki cyberprzestępców. Ich oblicze może być różne, możemy przykładowo otrzymać informację, że mamy natychmiast opłacić fakturę, bo w innym wypadku należność zostanie ściągnięta przez komornika. W takim SMSie jest także link do płatności. W grudniu plagą są wiadomości SMS z informacją, że “Wymagana jest dopłata do paczki”. Oszuści w ten sposób usiłują wyłudzić od nas pieniądze. 

Gdzie zgłosić cyberatak?Gdzie zgłosić cyberatak?Anna Petynia-Kawa

Jak zgłosić SMS od oszustów?

Warto dbać o swoje bezpieczeństwo i zgłaszać podejrzane wiadomości SMS do odpowiednich organów. W takim celu w swoich kontaktach zapisz numer 799-448-084 do CSIRT NASK. Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość, wystarczy użyć funkcji “przekaż” lub “udostępnij”. Informacja przekierowana na ten numer telefonu trafi do specjalistów zatrudnionych w CERT Polska. Przeanalizują oni uważnie zgłoszenie i dodadzą do specjalnej listy ostrzeżeń. Dzięki takiemu działaniu wszyscy mamy wpływ na kreowanie bezpiecznej przestrzeni internetu. 

Cyberataki na firmy ze strony Rosji? Oto, co powinni zrobić przedsiębiorcyCyberataki na firmy ze strony Rosji? Oto, co powinni zrobić przedsiębiorcyMichał Górecki

Kilka praktycznych informacji na temat zgłaszania wiadomości: 

  • w ciągu 4 godzin możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości, 
  • numer CERT służy do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych przy pomocy phishingu oraz fałszywych aplikacji, 
  • wiadomość należy przekazać na wskazany numer telefonu w całości, bez usuwania z niej jakichkolwiek treści, 
  • każde zgłoszenie które wyślesz zostanie dokładnie przeanalizowane oraz zweryfikowane przez specjalistów CERT Polska. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Więcej informacji na temat listy z ostrzeżeniami CERT Polska znajdziesz klikając w TUTAJ.

Czym jest CERT Pocztowy?Czym jest CERT Pocztowy?Anna Petynia-Kawa

Jak działa CERT Polska? 

Specjaliści w CERT Polska (www.cert.pl) pracują w systemie 24-godzinnym, przez 7 dni w tygodniu i każdego dnia roku analizując i przyjmując zgłoszenia zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Ich zadaniem jest reagowanie na incydenty, które dotyczą bezpieczeństwa w cywilnej cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej. Naruszenia mogą tu zgłaszać osoby prywatne, samorządy terytorialne oraz dostawcy usług cyfrowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!