Gdzie zgłosić cyberatak?

Nieważne, czy prowadzisz firmę w której przetwarzasz poufne dane, czy jesteś osobą prywatną, która doświadczyła cyberataku. W obu przypadkach ogromnym błędem jest bagatelizowanie tego faktu i lekceważenia zagrożenia. Sprawdź, gdzie i w jaki sposób zgłosić oszustwo internetowe, niezależnie od tego, czy to phishing, sniffing, czy spoofing. 

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 3 stycznia 2023

Na jakie cyberniebezpieczeństwa jesteśmy narażeni? 

Cyberprzestępcy są coraz bardziej kreatywni w swoich działaniach. Podszywają się pod firmy kurierskie, firmy sprzedające gaz i prąd, znane e-sklepy i firmy. Dlatego bardzo ważne jest, by podczas korzystania z internetu zawsze zachować czujność. Obecnie z powodzeniem stosują oni różne ataki socjotechniczne. W takim wypadku bazują oni po prostu na ludzkich emocjach i odruchach, tych najbardziej podstawowych jak naiwność, strach czy desperacja. 

Cyberatak może zostać zakwalifikowany jako napaść zbrojnaCyberatak może zostać zakwalifikowany jako napaść zbrojnaMonika Świetlińska

Raporty CERT Polska mówią, że w ostatnich miesiącach najczęściej wykorzystywane techniki ataków to: 

  • phishing, który polega na wyłudzaniu danych, 
  • sniffing, który polega na filtrowaniu oraz podsłuchiwaniu zasobów publikowanych w obrębie sieci internetowej, 
  • spoofing, czyli podszywanie się pod zaufane instytucje oraz osoby. 

Gdzie i w jaki sposób zgłosić oszustwo internetowe? 

Przede wszystkim nie bagatelizujmy takiego zdarzenia. W Polsce obecnie obowiązuje ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Policja i inne uprawnione organy mają więcej możliwości ustalenia i ukarania cyberprzestępców. 

Osobie, która dopuszcza się przeprowadzania ataków cybernetycznych, grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, na podstawie art. 268a Kodeksu Karnego (Niszczenie danych informatycznych). Z tego powodu, jeśli tylko zauważymy, że padliśmy ofiarą takiego ataku, natychmiast należy zgłosić się na najbliższy komisariat policji. 

Organem, który zajmie się naszą sprawą jest Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, w skrócie CSIRT. Powołany został na podstawie Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ustanowiła ona trzy Zespoły Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego: CSIRT NASK, CSIRT MON i CSIRT GOV. 

Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?Martyna Kowalska

Pamiętaj, by zgłaszać każdy taki incydent bezpieczeństwa. Nie jest ważne to, czy w taki sposób zaatakowana zostanie firma, czy osoba prywatna. Bardzo ważne jest by zgłaszać do dowolnej jednostki CSIRT: 

  • e-maile, smsy i inne wiadomości, które w treści mają niepokojące treści i odnośniki, 
  • fałszywe sklepy internetowe, 
  • złośliwe domeny internetowe. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Takim działaniem wspólnie możemy zadbać o to, by wirtualna przestrzeń internetu była znacznie przyjaźniejsza i bezpieczniejsza dla wszystkich użytkowników. 

Cyberatak w firmie — gdzie go zgłosić?

Raport ESERT donosi, że cyberataki dla firm są bardzo kosztowne. Specjaliści oceniają w nim, że przeciętny koszt ataku w firmie to ponad 1 milion złotych. Bardzo ważne jest, by reagować i informować pracownika firmy odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo. 

Powinniśmy w takim przypadku zadziałać i szybko poinformować odpowiednie służby, czyli Policję lub Centralne Biuro Śledcze. Kiedy taki atak dotyczy firmy z branży usług energetycznych, telekomunikacyjnych lub bankowych, należy powiadomić o tym odpowiednią instytucję, to jest operatora telekomunikacyjnego, energetycznego lub instytucję finansową. 

"ABC bezpieczeństwa". Pobierz za darmo poradnik od NASK"ABC bezpieczeństwa". Pobierz za darmo poradnik od NASKMonika Świetlińska

Ponadto, natychmiast należy zawiadomić zespół CERT, który działa w strukturach NASK. Najprościej to zrobić wypełniając specjalny formularz dostępny TUTAJ

Jeśli skutkiem włamania do naszej firmy jest wyciek poufnych danych, o tym fakcie należy jak najszybciej poinformować Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!