Koniec Facebooka i Instagrama w Europie? Meta odpowiada

- Nie mamy absolutnie ochoty i nie planujemy wycofania się z Europy – czytamy w specjalnie przygotowanym komunikacie. Jednocześnie firma ponownie podkreśla problemy związane z polityką danych w UE.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 lutego 2022

Facebook i Instagram znikną z Europy? Wszystko przez unijną politykę ws. danych

To koniec Facebooka i Instagrama? Jeszcze nie, ale w raporcie finansowym firmy Meta pojawił się właśnie taki scenariusz. Jeśli koncern nie będzie zarządzał danymi Europejczyków, może zniknąć z rynku. W raporcie Meta dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd pojawiła się zaskakująca kwestia, jakoby Facebook miał być zmuszony do całkowitego zaprzestania obsługi Instagrama i Facebooka w Europie.

Facebook i Instagram znikną z Europy? Meta odpowiada

Meta, właściciel Facebooka, zabrała głos i wystosowała odpowiedni komunikat w tej sprawie:

- Nie mamy absolutnie ochoty i nie planujemy wycofania się z Europy, ale rzeczywistość jest taka, że Meta i wiele innych firm, organizacji i usług polega na transferze danych między UE a USA w celu świadczenia usług globalnych- stwierdził rzecznik Meta w oświadczeniu.

Podobnie jak inne firmy, Meta, przestrzega europejskich przepisów i polega na standardowych klauzulach umownych oraz odpowiednich zabezpieczeniach danych w celu obsługi globalnej usługi.

Zdaniem Meta firmy potrzebują jasnych, globalnych zasad ochrony transatlantyckich przepływów danych w perspektywie długoterminowej i podobnie jak ponad 70 innych firm z różnych branż, ściśle monitorują potencjalny wpływ na swoją europejską działalność w miarę postępu tych zmian.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak usunąć konto na Facebooku?Jak usunąć konto na Facebooku?Michał Górecki

Co nie podoba się Meta?

Kwestią sporną są europejskie przepisy dotyczące danych, które uniemożliwiają Meta pobieranie danych Europejczyków na amerykańskie serwery. Zasadniczo Meta twierdzi, że możliwość przetwarzania danych użytkowników między krajami ma kluczowe znaczenie dla jej działalności, zarówno pod względem operacyjnym, jak i kierowania reklam.

Przepisy europejskie mające na celu ochronę prywatności użytkowników poprzez przechowywanie danych użytkowników w ramach jurysdykcji UE unieważniły poprzednie systemy. Ponieważ Meta nie była w stanie zawrzeć nowych umów dotyczących udostępniania danych, grozi odejściem z kontynentu z Facebookiem i Instagramem.

Czy groźby Facebooka należy traktować poważnie?

Oczywiście ucieczka z Europy byłaby dla Meta strzałem nie tylko w nogę, ale i w głowę. Mowa bowiem łącznie stekach milionów użytkowników i ich danych, nie mówiąc o miliardach dolarów strat związanych z brakiem reklam. Z drugiej strony upadłoby wiele firm, których biznes wyłącznie opiera się na Facebooku czy Instagramie. Wydaje się, że takie działanie Facebooka nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że Meta nie będzie straszyć unijnych prawodawców, licząc na złagodzenie polityki UE w sprawie danych.

Facebook już raz pokazał, że jest w stanie skutecznie wytoczyć działa przeciwko państwu, mianowicie miało to miejsce kiedy zablokował wydawców na Facebooku w Australii. Powodem było zdaniem firmy złe prawo, związane z wymuszaniem płacenia większych kwot z zysku od reklam. Pamiętny kryzys w Australii trwał tydzień i odbił się szerokim echem na całym świecie. Być może podobne przestoje czy uderzenia punktowe Meta przeprowadzi także na kontynencie Europejskim, blokując np. Facebooka Komisji Europejskiej czy ogólnie instytucji unijnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!