Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Możesz go oddać w paczkomacie

Niewiele osób wie, że nadmiar sprzętu elektronicznego, który gromadzimy w domach, ale nie jest już potrzebny, można wysłać jak paczkę. Pozwoli to przede wszystkim w łatwy sposób pozbyć się elektrośmieci a na dodatek ogranicza zagrożenie, że ktoś będzie wyrzucał stare telefony czy piloty do zwykłego pojemnika, zamiast oddać w specjalnej procedurze do odpowiednich koszy.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 listopada 2021

Eko-strategia właściciela paczkomatów

Nie macie co zrobić ze  zużytym sprzętem a do kosza z elektroniką jest zbyt daleko? Już nie będzie z tym problemu a gry elektrośmieci nie be a zalegać w biurkach, na strychach i w garażach. Wystarczy odrobina dobrej woli i czas. Firma InPost wprowadziła nową usługę pod nazwą Elektro Zwroty, czyli zwrot używanego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ten sposób można zadbać o prawidłowy recykling lub nadać drugie życie niepotrzebnej elektronice zgodnie z ideą „zero waste” i „reuse”. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, odebrać kod na darmową wysyłkę, umieścić go na paczce i nadać w jednym z ponad 15 tys. paczkomatów, bez żadnych dodatkowych warunków i bez żadnych dodatkowych opłat.

Jakie sprzęty można oddać?

W ten sposób można oddać laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, video, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy. Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: re-paczka.pl.

Używany laptop do firmy — czy warto kupować takie urządzenia?Używany laptop do firmy — czy warto kupować takie urządzenia?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oddając sprzęt, z którego nie korzystamy, a który jest potencjalnie sprawny, można mu dać szansę na ponowne użycie przez inną osobę lub instytucję – a dzięki temu pozytywnie wpływa to na środowisko. Koszt serwisu i jego ślad węglowy będzie niższy niż wytworzenie nowego urządzenia o podobnych funkcjonalnościach i parametrach. W przypadku, kiedy koszty serwisu przekroczą koszty produkcji, urządzenie zostanie poddane procesom recyklingu, w wyniku których odzyskane zostaną cenne surowce w tym metale żelazne, nieżelazne oraz tworzywa sztuczne czy szkło.

Co stanie się z przekazanym sprzętem?

Przekazany sprzęt ma być przeznaczony do ponownego użycia, a jego diagnostyka lub naprawa mają sprawić, aby bez negatywnego wpływu na środowisko wrócił ponownie do użytkowania. Sprzęt trafia do profesjonalnej firmy, gdzie jest sprawdzany pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania w części lub w całości. Sprzęt zostanie poddany testom zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi ponownego użycia.

Jeśli nie da się naprawić, odzyskane zostaną materiały

Reguluje to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jeżeli usterki lub wady pozwalają na zachowanie pierwotnej funkcji urządzenia, a koszty jego serwisu nie przekraczają kosztów wytworzenia, produkt może zostać ponownie wprowadzany do obiegu. Jeżeli sprzęt nie nadaje się do ponownego użycia, jest on przekazywany do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie z niego ponad 80 procent materiałów, które posłużą do budowy nowych urządzeń.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!