Unia Europejska chce regulacji rynku baterii

Baterie odgrywają coraz ważniejszą rolę w naszym życiu. To już nie tylko ciągłość działania urządzeń przenośnych, ale również kluczowy element w samochodach na prąd, hulajnogach czy urządzenia wearable. UE chce uporządkować ten rynek i ma na to pomysł.

  • Michał Górecki
  • /
  • 30 września 2022

Regulacja rynku baterii

Projekt Unii Europejskiej przewiduje, że na terenie wspólnoty preferowane będą te urządzenia, których baterie wykonano z surowców wtórnych, odzyskanych w procesie recyklingu. Choć może się wydawać, że to kolejne obostrzenie, które może być problemem dla firm, warto spojrzeć na nie inaczej. To potężny impuls nie tylko dla idei ochrony środowiska, ale również firm technologicznych, które będą bardziej pochylały się nad problemem zagospodarowania np. elektrośmieci. 

W ten sposób nic się nie będzie marnowało, a także spadnie zapotrzebowanie na import różnego rodzaju substancji, podzespołów, czy elementów z różnych części świata. Przynajmniej w obecnie notowanych ilościach.

Wyrzucenie baterii na śmietnik może się już nie opłacać

Unia Europejska szuka także sposobów na to, by konsumentowi trudniej było wyrzucić baterię do ogólnodostępnego śmietnika. Zadanie wydaje się ambitne, tym bardziej że Bruksela planuje, by w 2025 roku odzyskiwać nawet… 65% baterii jakie trafiły do sprzedaży. Czyżby wrócił pomysł kaucji, podobnych, jak w przypadku butelek zwrotnych. Nie można wykluczyć i takiego rozwiązania.

Niemcy przestrzegają przed telekomunikacyjnym blackoutemNiemcy przestrzegają przed telekomunikacyjnym blackoutemMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO


Bateria z paszportem od 2026 roku

Znakiem rozpoznawczym projektowanego rozporządzenia bateryjnego ma być wprowadzenie „paszportów bateryjnych”. 

Nie mówimy o jakichś dodatkowych dokumentach, które będzie trzeba przechowywać. Chodzi o specjalny kod QR, który będzie nanoszony na akumulatory lub urządzenia z bateriami powyżej 2 kWh. Każdy, kto zeskanuje taki kod, dokładnie pozna historię zastosowanego akumulatora, łącznie z nazwą i lokalizacją producenta. Dowie się także, jak został on skonstruowany i jakie substancje chemiczne zostały w nim zawarte. Dodatkowo ma znaleźć się informacja o żywotności, śladzie węglowym oraz obecności niebezpiecznych związków chemicznych – czyli wszystko to, co świadomy konsument wiedzieć powinien. 

Rozwiązanie to może przypominać nieco etykiety energetyczne np. na lodówkach, czy telewizorach, czyli coś, co Unia Europejska i działające na jej terenie firmy technologiczne już przerobiły i stosują na co dzień.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!