Niemcy przestrzegają przed telekomunikacyjnym blackoutem

Niemieckie media coraz głośniej zadają pytanie o bezpieczeństwo infrastruktury telekomunikacyjnej w sytuacji wystąpienia blackoutu. Obawiają się, że kryzys energetyczny może przełożyć się na ciągłość działania sieci, w tym w szczególności masztów telekomunikacyjnych.

  • Michał Górecki
  • /
  • 30 września 2022

Blackout w telekomunikacji

Podczas gdy polskie środowisko związane z informatyką i telekomunikacją (PIIT) uspokaja, że sieci telekomunikacyjne są w stanie działać nawet w sytuacji przerw dostaw energii elektrycznej, za Odrą panują zgoła inne nastroje. Jak czytamy na portalu Deutsche Welle, scenariusz, w którym okresowo stracimy łączność ze światem jest bardzo prawdopodobny. 

Niemieccy dziennikarze wskazują m.in. na ograniczenie rosyjskich dostaw gazu, a także wyłączenie niektórych francuskich elektrowni atomowych. W ich ocenie może to wpłynąć na stabilność sieci energetycznych, a co za tym idzie brak zasilania dla infrastruktury telekomunikacyjnej. 

Ryzyko blackoutu dla telekomunikacji. Czy jesteśmy gotowi?Ryzyko blackoutu dla telekomunikacji. Czy jesteśmy gotowi?Anna Malinowska

Wiele europejskich krajów nieprzygotowanych na blackout

DW wskazuje, że systemy awaryjne w wielu europejskich krajach nie są gotowe by poradzić sobie z rozległymi przerwami w dostępie energii elektrycznej. Taka sytuacja realnie może przełożyć się na brak łączności. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Rządy i firmy w walce ze skutkami blackoutu

W raporcie niemieckiego portalu czytamy, że istotne są działania firm i rządów, które powinny skupić się na zapewnieniu ciągłości działania takich elementów infrastruktury w przypadku poważnych przerw w dostawach prądu. W artykule czytamy również, że kilka krajów takich jak Niemcy, Francja oraz Szwecja już pracują nad planem awaryjnym, który podtrzyma działanie łączności, nawet w przypadku poważnego blackoutu. 

Autorzy artykułu zwracają uwagę, że wiele masztów posiada awaryjne zasilanie bateryjne, jednak fizycznie jest ono w stanie zapewnić energię jedynie przez krótki czas liczony w dziesiątkach minut, nawet nie godzin. 

Niezależność systemów telekomunikacyjnych

Europejscy przedstawiciele branży zwracają uwagę na konieczność uniezależnienia infrastruktury komórkowej od ewentualnych wyłączeń prądu w sieci. 

DW zwraca także uwagę na tzw. awaryjne generatory prądu. Wspomina o nich w swoim raporcie Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. W Niemczech z kolei Deutsche Telekom liczy na mobilne generatory spalinowe, które mogą umożliwić podtrzymanie działania infrastruktury. Portal informuje jednocześnie, że tylko niewielka część z 33 tys. masztów w Niemczech jest w stanie korzystać z takiego rozwiązania. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!