Najszybszy komputer w Polsce jest w Krakowie

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet w Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie uruchomiono najszybszy komputer w Polsce. Superkomputer „Athena” rozpoczął pracę 4 października 2022 r. — w dniu inauguracji nowego roku akademickiego.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 października 2022

Najszybszy superkomputer w Polsce

„Athena”, która jest najszybszym komputerem w Polsce, zajmuje obecnie 105. miejsce na świecie i 9. pod względem ekologii. 

Uruchomiony w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie superkomputer osiąga moc obliczeniową przekraczającą 7,7 PetaFlopsów (7709) TeraFlopsów. System ma dostarczyć polskim naukowcom oraz gospodarce najnowocześniejszych zasobów obliczeniowych. Są one oparte na procesorach i akceleratorach GPGPU najnowszej generacji. Podsystem składowania danych oparty jest w tym wypadku na bardzo szybkich pamięciach typu flash. 

Obliczeniowy gigant na AGH w Krakowie

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki Konfiguracja Atheny obejmuje: 48 serwerów z procesorami AMD EPYC i 1 TB pamięci RAM (w sumie 6144 rdzenie obliczeniowe CPU) oraz 384 karty GPGPU NVIDIA A100”.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Facebook buduje superkomputer do tworzenia metawersumFacebook buduje superkomputer do tworzenia metawersumMikołaj Frączak

W Polsce powstanie system superkomputerowy nowej generacji

Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC Joint Undertaking) wybrało niedawno pięć miejsc, w których mają zostać zainstalowane nowe superkomputery. Będą one tworzyły wspólnie paneuropejską infrastrukturę przetwarzania danych. Wiadomo, że będą to: Grecja, Irlandia, Niemcy, Polska i Węgry.

W przyszłym roku w naszym kraju ma powstać system mid-range o mocy kilkukrotnie większej niż opisywana w tym artykule Athena. Również i w tym przypadku operatorem nowego superkomputera będzie Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a dokładnie działające w jej strukturze Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet. Polscy naukowcy będą mieli do niego dostęp poprzez infrastrukturę PLGrid. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!