Kto nie podlega wpisowi do rejestru BDO?

Kto musi, a kto nie musi rejestrować się w BDO? Czy Twoja firma podlega obowiązkowi wpisu do rejestru, a może jest z niego zwolniona? Jakie kryteria decydują o konieczności rejestracji, a jakie o możliwości uzyskania zwolnienia? W gąszczu przepisów dotyczących gospodarki odpadami łatwo się zagubić.

  • Katarzyna Leszczak
  • /
  • 10 września 2024

Mikroprzedsiębiorstwa i drobne działalności gospodarcze

Niektóre mikroprzedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące drobne działalności gospodarcze mogą być zwolnione z obowiązku wpisu do BDO. Ważnym kryterium jest tutaj zakres działalności i ilość odpadów, jakie są generowane w jej ramach. Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają wyłącznie odpady komunalne (np. odpady podobne do tych, które powstają w gospodarstwach domowych), nie mają obowiązku rejestracji w BDO, o ile nie prowadzą działalności wymagającej specjalnego przetwarzania tych odpadów.

Na przykład fryzjerzy, kosmetyczki czy małe sklepy spożywcze, które nie wytwarzają odpadów niebezpiecznych i których działalność nie wpływa znacząco na środowisko, mogą być zwolnieni z obowiązku wpisu do BDO. Ważne jest jednak, aby każda firma indywidualnie przeanalizowała swoje przepływy odpadów, ponieważ działalności na pierwszy rzut oka niewinne, jak np. warsztaty samochodowe, mogą generować odpady, które wymagają specjalnego traktowania i rejestracji.

Jak bezpiecznie korzystać z karty paliwowej?Jak bezpiecznie korzystać z karty paliwowej? Katarzyna Leszczak

Przedsiębiorcy niezwiązani z wprowadzaniem produktów na rynek

Jednym z ważnych obszarów, które podlegają rejestracji w BDO, jest wprowadzanie na rynek produktów, takich jak opakowania, baterie, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny. Przedsiębiorcy, którzy nie wprowadzają takich produktów na rynek, również nie muszą rejestrować się w systemie BDO.

Na przykład, firmy zajmujące się wyłącznie usługami, takie jak biura rachunkowe, agencje reklamowe czy kancelarie prawne, nie wprowadzają do obrotu żadnych produktów podlegających rejestracji, a zatem nie są zobowiązane do posiadania wpisu w BDO. Warto jednak zwrócić uwagę, że przedsiębiorstwa te nadal mogą być zobowiązane do gospodarki odpadami, jeśli wytwarzają odpady inne niż komunalne, takie jak np. zużyty sprzęt biurowy czy elektroniczny.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kto nadzoruje monitoring miejski?Kto nadzoruje monitoring miejski? Katarzyna Leszczak

Firmy posiadające decyzję o zwolnieniu z wpisu

Niektóre przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o decyzję o zwolnieniu z obowiązku wpisu do BDO. Jest to możliwe w przypadku firm, które nie prowadzą działalności mającej wpływ na gospodarkę odpadami lub których działalność nie generuje żadnych odpadów niebezpiecznych lub innych odpadów objętych przepisami dotyczącymi rejestracji.

Przedsiębiorcy, którzy są w stanie udowodnić, że ich działalność nie wpływa na środowisko lub wytwarzane przez nich odpady są minimalne i łatwe do przetworzenia, mogą złożyć wniosek o zwolnienie z rejestracji w BDO. Decyzję w tej sprawie wydają odpowiednie organy administracyjne, które oceniają każdą sytuację indywidualnie. Przedsiębiorstwa, które uzyskały takie zwolnienie, są formalnie wyłączone z obowiązku rejestracji, co zmniejsza ich obciążenia administracyjne.

Jaka jest procedura ćwiczeń przeciwpożarowych?Jaka jest procedura ćwiczeń przeciwpożarowych?Katarzyna Leszczak

Nie wszystkie firmy muszą być wpisane do rejestru BDO. Zwolnione z tego obowiązku mogą być mikroprzedsiębiorstwa wytwarzające wyłącznie odpady komunalne, firmy niezwiązane z wprowadzaniem produktów na rynek oraz przedsiębiorstwa, które uzyskały decyzję o zwolnieniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!