Używany laptop do firmy - czy warto kupować takie urządzenia?

Coraz więcej firm próbuje ciąć koszty. Czasem stoi za tym zwykła oszczędność, czasem określona polityka narzucona przez właściciela, a kiedy indziej winowajcą może być na przykład pandemia, która mocno podkopała finanse wielu działalności. Czy warto kupić używanego laptopa do firmy?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 czerwca 2021

Jaki używany laptop do firmy?

Już na początku trzeba podjąć ważną decyzję. Musimy wybrać system operacyjny, który będzie napędzać urządzenie. Do wyboru mamy trzy główne ekosystemy: Microsoft Windows, Mac OS od Apple oraz jedną z wersji Linuxa. Można też wskazać na Chrome OS, czyli system od Google, jednak z formalnego punktu widzenia powinien on raczej przynależeć do rodziny Linux. 

Niestety, ale system operacyjny to dopiero początek trudnych wyborów, jakie są przed nami. Musimy wytypować jeszcze urządzenia o określonej pojemności dysku twardego. Praktyka wielu firm pokazuje, że nośnik powinien mieć nie mniej niż 128 GB, a o wiele lepiej celować w 256 GB i więcej.

Jak z pamięcią RAM? 4 GB to już przeżytek. Zdecydowana większość smartfonów ma więcej pamięci. Czasem nawet trzykrotnie więcej. Jeśli chcemy pozostać w ekosystemie Windows, to dobrze byłoby zapewnić sobie 16 GB RAM. To sporo miejsca, co zapewni dobrą kulturę pracy przez długi czas.

Jeśli zaufamy Apple lub mniej zasobożernym dystrybucjom Linuxa, można zaryzykować i kupić sprzęty, które mają 8 GB RAM. Apple słynie ze świetnej optymalizacji sprzętów oraz długiego wsparcia w zakresie aktualizacji, co powinno przekuć się na sporą wydajność laptopa. 

Wbrew pozorom warto też zastanowić się nad kartą graficzną. Często mówi się, że układ zintegrowany do większości zadań w biurze będzie wystarczający. Jeśli jednak pracujemy na wymagającym oprogramowaniu lub na przykład tworzymy filmy w wysokiej rozdzielczości, o wiele lepiej sprawdzi się karta dedykowana. 

Używany laptop — gdzie leży ryzyko?

Przede wszystkim w kondycji baterii. Zdecydowana większość ogniw, bez względu na to czy jest to bateria litowo-jonowa czy litowo-polimerowa, z czasem jest coraz bardziej podatna na degradację. Co to oznacza w praktyce? Problemy dla użytkowników.

Jak założyć fanpejdż na FBJak założyć fanpejdż na FBMartyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli sprzęt na początku wytrzymywał na przykład 8 godzin pracy z dala od ładowarki, to intensywnie eksploatowany sprzęt może wytrzymywać na przykład 3 lub 4 godziny;. To bardzo mało czasu. Jeśli nie zawsze mamy dostęp do sieci zasilającej, może to stanowić spory problem organizacyjny.

Chcesz kupić używanego laptopa do firmy — o tych rzeczach pamiętaj!

Przede wszystkim koniecznie upewnijmy się, że urządzenie jest objęte procedurą aktualizacji oprogramowania. Nie opłaca się nabywać sprzętu, o który nie dba już nawet wydawca oprogramowania, które je napędza. Sprawdźmy też, czy sprzęt uciągnie aplikacje, z jakich korzystamy.

Zawsze warto mieć pewność, że licencja użytkowa na oprogramowanie jest ważna, nawet mimo tego, że kupujemy je z rynku wtórnego. Dobrze jest też przyjrzeć się ogólnemu wyglądowi urządzenia. Powie nam to wiele o tym, jak poprzedni właściciel korzystał z urządzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!