Wyposażenie stanowiska w pracy - w jakich kwestiach najlepiej zostawić decyzję pracownikom?

Co do zasady za urządzenie biura, wliczając w to także szeroko rozumiane stanowisko pracy w firmie, odpowiada właściciel działalności lub osoba przez niego wyznaczona. Są jednak takie obszary, gdzie warto zaufać pracownikom i pozwolić im na wybór konkretnych akcesoriów. Kiedy warto stosować tę zasadę?

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 czerwca 2021

Co składa się na dobrze wyposażone stanowisko pracy?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że dobrze wyposażone stanowisko pracy to takie, które jest w pełni zgodne z wymogami, jakie stawia przed nami Kodeks Pracy. Wbrew obiegowej opinii, kontrowersyjnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, jest całkiem sporo.

Biurka muszą mieć odpowiednią wysokość. Coraz częściej można nawet spotkać się z zaleceniami, by można było regulować ich wysokość: w sposób ręczny lub elektryczny, tutaj ogranicza nas tylko budżet. W niektórych zawodach ważne jest też, by biurko miało zamykane na zamek szuflady. 

Krzesło powinno być odpowiedniej wysokości, obrotowe. Bardzo ważną kwestią, która ma pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, jest podparcie odcinka lędźwiowego. Dobrze widzianym dodatkiem jest też zagłówek oraz podłokietniki, by pracownik mógł odciążyć dłonie, zmniejszając przy tym napięcie w nadgarstkach.

Wśród osób zatrudnionych w biurach coraz częściej pojawiają się nawet specjalne wyprofilowane podpórki pod nogi, które mają jeszcze bardziej udrożnić obieg krwi w organizmie. Pracownik ma też prawo do światła. Stanowisko pracy — zgodnie z zasadami BHP i Kodeksu Pracy — musi być dobrze naświetlone. 

Dodatkowe wyposażenie stanowiska pracy — na co warto postawić?

Każde biuro tworzy wokół siebie specyficzną aurę, która nadaje mu charakteru. Wpływa na to design, a nawet budulec, z jakiego wykonane są meble. Jeśli są one z litego drewna, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że znajdujemy się w kancelarii lub u radcy. 

Kontrola rozmów telefonicznych pracownikówKontrola rozmów telefonicznych pracownikówRafał Stępniewski

Działalności skupione na Hi-Tech lub nowoczesnych technologiach często stawiają raczej na modernizm wymieszany ze skandynawskim minimalizmem, gdzie metal bardzo płynnie przenika się z drewnem. Dominują biele i szarości, które dodatkowo optycznie zwiększają pomieszczenie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę utworzenie w firmie strefy relaksu. Pracownicy powinni wiedzieć, że są nie tylko cyframi na comiesięcznym pasku z wypłatą. Pokoje z grami na konsole czy pufy relaksacyjne pojawiają się w Polsce w coraz większej ilości miejsc pracy. To dobry trend i warto go docenić.

Urządzenie biura — o czym powinien decydować pracownik?

Na pewno można wyjść z założenia, że biurko wybranej osoby to jej własny ekosystem. Jeśli ktoś chce postawić tam sobie na przykład figurki ulubionych bohaterów komiksów czy chciałby postawić tam zdjęcie ważnych dla niego osób, to powinniśmy to umożliwić.

Zawsze warto tworzyć dla pracowników listy zakupów, gdzie mają oni jasno określony budżet, jaki mogą wydać na dodatki. Może to być lampka architektoniczna, ładowarka elektryczna czy mysz ortopedyczna. Raz na kwartał pracodawca powinien spełniać te zachcianki. Pomoże to utrzymać morale na wysokim poziomie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!